Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin tonë, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion, per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : OHG-Crew 
ForumiForumi  OHG PortaliOHG Portali  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  IdentifikohuIdentifikohu    
Share | 
 

 Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:42 am

PERSHENDETJE ANTAR TE NDERUAR - VIZITOR TE FORUMIT WwW.OhG-CrEw.Eu.Kz
NE KET TEM DO TE GJENI GJITHQKA QE KA TE BEJ ME informatik-kompjuterin tuaj PREJ ME ELEMENTARES DERI TEK MA E KOMPLIKIUARA.. Jom munduar Te jem Aq ma i kjart per juuu .......... !!!Ar1.HacK!!!!!

Dhe në KET TEMË SOT DO TE FILLOJMË ME KETO TRI materjale KRYESORE


1. SI TI INSTALONI DY SISTEM OPERATIVE WINDOWS XP DHE VISTA
2. Si mund te fik nje kompjuter nga nje kompjuter tjeter ne rrjete DHE
3. Si dh do te zbulojm me mijra fshetsi te MSN mesengjerit

vazhdojm me te paren :

Si te instalosh dy sisteme operative ne kompjuter

http://i38.tinypic.com/5ebcpy.gif

Nuk po arrin te zgjedhesh midis Windows Vista-s dhe XP-se (ose Windows dhe Linux-it)e S’ka problem! Perdori te dyja!Nese ke blere kompjuter te ri gjate vitit te fundit, ka shume mundesi qe ta kesh marre me Windows Vista-n te instaluar. Po nese ke ndonje softuer qe nuk perputhet me te, si i behete Apo ne rast se e ke provuar Vista-n dhe ke thene me vete “S’qenka gje!”e Cilado qofte situata, ne ofrojme nje zgjidhje: Mund ta konfigurosh kompjuterin ne menyre te tille qe te pranoje dy sisteme dhe te zgjedhesh ate qe deshiron sa here ta ndezesh. Keshtu mund ta njohesh Vista-n pak e nga pak, duke patur ende sherbimin e aneve te kendshme te XP-se, ose mund te flirtosh paksa me Linux-in, pa u angazhuar seriozisht. Gjitheka qe te duhet jane: CD-te e sistemeve operative dhe nje ose dy ore nga koha e fundjaves.1. Ngjesh diskun e ngurte
Nuk mund ta instalosh XP-ne ne te njejtin particion (ndarje) te diskut te ngurte ku ndodhet edhe Vista. Prandaj duhet te perdoresh nje aplikacion te posaeem te perfshire ne Vista, ne menyre qe te lirosh ca hapesire per nje particon te XP-se.

Fillimisht, shih se sa hapesire te lire ke dhe sa do te duhet te lirosh. Sistemi operativ XP kerkon vetem 1.5 GB, por duhet te lirosh me shume se kaq per aplikacionet dhe te dhenat. Per te ruajtur te dhenat qe krijon ne XP mund te perdoret edhe ndarja ku eshte instaluar Vista, por aplikacionet qe deshiron t’i hapesh me XP duhet t’i instalosh detyrimisht ne ndarjen e XP-se.

http://i33.tinypic.com/10sf1no.gif

Shkruaj madhesine e hapesires qe deshiron te perdoresh per ndarjen e re.


Nese ke ne tryezen e kompjuterit (desktop) ikonen Computer, klikoje me te djathten dhe zgjidh Manage. Perndryshe, kliko Start, pastaj me te djathten mbi Computer dhe zgjidh serish Manage. Kjo ben qe te hapet programi Computer Management (Menaxhimi i Kompjuterit) i Vista-s. Ne panelin e lundrimit ne te majte, kliko Disk Management (Menaxhimi i Diskut). Pas pak ne panelin qendror do te te shfaqen drive-te e disponueshem. Kliko me te djathten mbi C: dhe pastaj zgjidh Shrink Volume (Ngjeshe Njesine).

Masa e ngjeshjes se drive-it perkthehet ne hapesire te liruar per XP-ne. Megjithate Vista nuk te lejon te lirosh te gjithe hapesiren e mundshme. Kesisoj, kompjuteri qe perdorem ne kishte nje disk te ngurte prej 160 GB, nga te cilat 100 GB ishin te lira, dhe ne arritem ta ngjeshnim vetem ne 43 GB. Per te ngjeshur 30 GB shkruajtem “30000” ne fushen perkatese dhe pastaj klikuam Shrink. Nese deshiron 15 GB p.sh. per XP, shkruaj “15000”.


2. Trazoji shkronjat e drive-eve
Pepara se ta shnderrosh hapesiren e liruar ne nje particion per XP-ne, ki parasysh te emertosh me nje shkronje tjeter drive-in e CD-se ose te DVD-se. Ky eshte nje hap fakultativ, por vlen per ata perdorues qe deshirojne t’i kene te emertuar drive-t e tyre me shkronja te njepasnjeshme. Ne rastin kur drive-in optik e keni te emertuar D:, atehere particioni i ri i XP-se do te emertohet E:, ne rast se nuk e riemertoni drive-in optik.

Fale Vista-s ky proces eshte mjaft i lehte. Sigurohu qe te kesh futur nje disk ne drive.
http://i33.tinypic.com/10glfgi.gif

Ndrysho shkronjen e drive-it optik nese deshiron t’i kesh te njepasnjeshem emertimet e diskut te ngurte.


Gjej drive-in ne pjesen e poshtme te panelit qendror (ka shume mundesi te kete emer te tipit “CD-ROM 0”, edhe nese eshte nje djeges DVD-sh), klikoje me te djathten dhe zgjidh Change Drive Letter and Paths (Ndrysho Shkronjen dhe Vendndodhjen e Drive-it). Tani kliko te butoni Change (Ndrysho) dhe te dritarja qe del zgjidh shkronjen qe deshiron per drive-in optik.

Ky ndryshim mund te ndikoje te lojerat ose te programe te tjere qe perdorin shkronja specifike drive-sh per t’u instaluar. Ne kete rast duhet t’i riinstalosh programet, ne menyre qe ta dine se ku te kerkojne per shkronjen e re.3. Krijo nje ndarje te re
Edhe nese vendos ta ndryshosh shkronjen e drive-it, duhet te krijosh nje particion me hapesiren e liruar ne hapin 1. Kerko ne pjesen e poshtme te panelit qendror per nje kuti me nje shirit te zi ku shkruhet “X gigabytes Unallocated” (X gigabyte te Pandara). “X” tregon me perafersi sasine e kujteses se liruar per ndarjen e re. Kliko me te djathten te kutia dhe zgjidh New Simple Volume (Njesi e Re e Thjeshte). Si rezultat i kesaj, do te dale nje udhezues qe tregon hapat pasardhes. Kliko Next derisa te arrish te seksioni Format Partition (Formato Ndarjen).

http://i33.tinypic.com/2s7ibdx.gif

Opcionet e tjera mund t’i lesh te pandryshuara, por te duhet nje emertim per njesine, ne menyre qe ta identifiko particionin.


Opcionet e tjera mund t’i lesh te paprekura, por ki parasysh te shkruash dieka kuptimplote ne fushen Volume Label (Etiketa e Njesise), si per shembull “XP”. Kliko te kutia e “Perform a quick format” (Kryej nje Formatim te Shpejte), kliko Next dhe pastaj Finish. Krijimi i drive-it te ri nuk zgjat me shume se nje minute. Me te perfunduar kjo, dil nga dritarja Computer Management dhe rindiz kompjuterin.4. Instalo Windows XP-ne
Rindize kompjuterin, por kete here fut diskun e XP-se ne drive dhe mos lidh asnje pajisje ne portat USB. Kjo eshte pjesa me e lehte, dhe njekohesisht me e gjata, e te gjithe procesit: Gjithsa duhet te besh eshte te ndjekesh instruksionet e udhezuesit per instalimin e XP-se. Parapergatitu per ate qe do te te dale para syve: Kur arrin te dritarja “Choose your partition” (Zgjidh particionin tend), do te shohesh vetem drive-in C:. Shtyp ne tastjere Esp, dhe do te te shfaqet nje liste e plote me particione te gatshme. Zgjidh ndarjen XP, shtyp Enter dhe zgjidh “Leave the current file system intact (no changes)” [(Lere te paprekur sistemin aktual te skedareve (pa ndryshime)].

Zakonisht duhet 30-60 minuta per te instaluar Windows XP-ne. Me t’u bere kjo, vjen koha te merresh me driver-at per karten e zerit, karten e rrjetit dhe per printerin. Kete mund ta besh tani ose me vone, por ki parasysh se s’do te mund ta hapesh Vista-n deri sa te perfundosh edhe hapin tjeter.5. Instalo VistaBootPro-ne
Kur ta hapesh kompjuterin me XP, instalo edhe programin VistaBootPro (te DVD-ja shoqeruese e ZERO-s). Kjo do te te kurseje bezdine e komandimit manual te butimit te Vista-s. Ki parasysh se duhet te instalosh edhe programin .NET Framework 2.0 te Microsoft-it (e ke ne ZERO DVD). Hape VistaBootPro-ne dhe kliko butonin System Bootloader (Butuesi i Sistemit – Programi per Butimin e Sistemit). Do te te shfaqen dy seksione. Zgjidh Windows Vista Bootloader (Butuesi per Windows Vista) ne te parin dhe All Drives (Gjithe Drive-t) ne te dytin. Zgjidh opcionin Force Bootloader Install dhe pastaj kliko butonin Install Bootloader (Instalo Butuesin).

Pas kesaj dil nga programi VistaBootPro dhe rindize kompjuterin. Tani duhet te kesh perpara syve nje meny butimi. Nepermjet shigjetave zgjidh Vista-n ose XP-ne dhe shtyp Enter per te hapur sistemin operativ. Nese nuk te shfaqet menyja, ose te del ndonje problem tjeter, drejtohu te forumi i kujdesit te perdoruesit te VistaBootPro (www.pronetworks.org/forum). Ne rast se nuk ia del dot me anglishten, s’te mbetet vee te na shkruash ne [eeeeeeeKjo[/email] adrese e-mail-i eshte e mbrojtur nga spam bots, duhet te aktivizoni Java skriptet per te pare ateInstalo Vista-n dhe Linux-in se bashku
Me gjithe zhurmen qe po behet se fundmi per sistemin operativ Linux - softueret e shumte falas, imuniteti ndaj viruseve dhe programeve spiune - eshte fare e natyrshme te behesh kureshtar rreth tij. Nese te ka zene edhe ty meraku nga fjaler poshte e perpjete, tani mund ta konfigurosh kompjuterin me dy sisteme operative: me Vista-n dhe Linux-in. Nje kerkim i vogel ne ueb per “Vista Linux dual boot” (Vista Linux butim i dyfishte) do te te jape udhezues te shumte se si te procedosh e te shuash merakun. Nese je vertet ambicioz, kerko “Vista triple boot” (Vista butim i trefishte), per udhezime se si te instalosh Vista-n, XP-ne dhe Linux-in; te gjithe ne te njejtin kompjuter.

Por fakti qe sistemet operative jane shume te ndryshem, i nderlikon shume gjerat dhe as mos e eo neper mend ta besh nese nuk ia ke ndopak idene Linux-it. Nje gabim i vetem mund te fshije regjistrin kryesor te butimit te kompjuterit (qe eshte gje shume e keqe, degjome mua!) ose te gjithe diskun e ngurte (eka mund te jete me keq akoma). Duhet te rezervosh patjeter gjitheka te rendesishme, perpara se te ndermarresh nje aventure Windows-Linux.

Ka edhe nje menyre me te thjeshte per te bere nje xhiro me Linux-in, pa u ngaterruar fare me sistemin. Quhet “Live CD” dhe me pak fjale eshte Linux-i ne nje disk butimi. Kur ndez kompjuterin me diskun brenda ne drive, ai ngarkon ne kujtese sistemin operativ (se bashku me nje game te gjere programesh falas), duke te falur nje perjetim te plote te pervojes ne Linux, pa ndryshuar asnje presje ne sistem. Me te mbaruar pune, fike kompjuterin, hiq diskun dhe kur ta ndezesh heren tjeter do te kthehe te Vista.

Per te filluar duhet te shkarkosh nje skedar imazh te Linux-it. Kete mund ta besh te www.ubuntu.com , ose kerko ne Google “Linux Live CD” per te gjetur mundesi te tjera. Pasi ta kesh shkarkuar imazhin, duhet nje CD bosh dhe nje program qe t’i shnderroje skedaret imazh ne disk butimi. Nese nuk ke te instaluar nje pakete per djegjen e disqeve, si per shembull Nero apo Roxio Easy Media Creator, per kete mund te perdoresh programin ImgBurn .


Edituar për herë të fundit nga Ar1.HacK në Sun Apr 12, 2009 6:56 am, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:43 am

2. Si mund te fik nje kompjuter nga nje kompjuter tjeter ne rrjet

http://i35.tinypic.com/1goi04.gif

Nese keni kompjutera me sistem shfrytezimi Windows 2000, XP apo Vista, mund ta fikni lehtesisht nje kompjuter ne rrjet, pa qene nevoja t'i uleni perballe. Per kete mund te perdorni komanden “shutdown” nepermjet hapave ne vijim:

Start-> Run-> shkruani “shutdown -i” (pa thonjezat). Ne ekran do t'ju shfaqet nje dritare si ne figuren e meposhtme.

Sie mund te shihet, ketu kemi dy zgjedhje te mundshme. Fillimisht duhet te specifikoni emrin ose adresen IP te kompjuterit qe doni te fikni, duke klikuar ne butonin “Add”. Me pas zgjidhni opcionin “Shutdown”. Nese doni ta lajmeroni perdoruesin qe eshte duke perdorur kompjuterin qe ju deshironi te fikni, atehere lereni te perzgjedhur alternativen “Warn users of the action”. Ndersa nen zerin “Shutdown Event Tracker” zgjidhni nje alternative qe do te jete ne ditarin e ngjarjeve dhe vendosni nje koment.

Nese nuk arrini ta fikni nje kompjuter ne rrjet, kjo mund te vije per shkak te arsyeve te meposhtme:

- Administratori i rrjetit mund te kete vendosur politika sigurie te cilat ndalojne fikjen e kompjuterave ne distance.

- Administrimi i kompjuterit ne distance ose $ADMIN eshte joaktiv.

- Keni hyre nen llogarine e nje perdoruesi qe nuk ka te drejta administrative.

Sintaksa e komands “shutdown”
shutdown [-i | -l | -s | -r | -a] [-f] [-m \\computername] [-t xx] [-c "comment"] [-d up:xx:yy]
pa argument shfaq kete mesazh (njesoj si shutdown -e)
-i shfaq nderfaqesin grafik (si figura lart), duhet te jete komanda e pare ne radhe per te perdorur kete nderfaqe
-l log off (nuk mund te perdoret me opcionin -m)
-s fik kompjuterin
-r fik dhe rindez kompjuterin
-a nderpret fikjen e kompjuterit
-t xx fik kompjuterin pas xx sekondash
-f detyron aplikacionet te mbyllen pa paralajmerim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:43 am

Mijra fshetsi te window live (WLM) mesengjerit

http://i35.tinypic.com/zirjh4.gif


Si te krijoni ikona emocionesh
Krijimi i ikonave personale ne WLM eshte tejet i lehte. Si fillim, gjeni nje fotografi sipas jush te pershtatshme per te transmetuar nje emocion te caktuar. Vlen te theksohet se imazhet per ikonat jane shume te vogla, prandaj, nese fotoja juaj permban shume detaje, nuk ka per t’u dukur edhe aq bukur.
Nese do te donit te krijoni nje emocion te animuar, atehere duhet te perdorni nje imazh te tipit GIF. Ne do t’ju propozonim modifikimin e fotografise ne nje program si Animation Shop, pjese e paketes PaintShop Pro (ne ZERO DVD), pasi eshte i thjeshte per te shtuar efekte mbi nje imazh te vetem apo per te bashkuar nje varg imazhesh.
Pasi te keni vendosur se cilin imazh do te perdorni, beni mire ta ruani ne nje nga formatet ne vijim: BMP, GIF (nese eshte i animuar), JPG/JPEG ose PNG.

http://i35.tinypic.com/ru4lqq.gif

Fillimisht hapni nje dritare mesazhuese dhe klikoni mbi ikonen e pare te emocioneve , zgjidhni Show all… (ose more… ne disa versione te tjere) dhe klikoni te butoni Create (Krijo). Pastaj, klikoni te Find Image (Gjej Imazhin) dhe percaktoni vendndodhjen e imazhit tuaj. Vendosini nje emer dhe nje shkurtore per tastieren dhe ja tek e keni nje ikone personale.

http://i35.tinypic.com/2gvr8f8.gif

Si te zmadhoni ose te zvogeloni tekstin
Nese keni hapur nje dritare dialoguese, mbani shtypur tastin Ctrl dhe perdorni rrotezen e miut per te zmadhuar apo zvogeluar tekstin.


Si te eaktivizoni hapjen automatike te mesazherit
Jo gjithkush deshiron qe mesazheri WLM te hapet automatikisht, sa here qe ndez komjuterin. Per ta eaktivizuar kete alternative, shkoni te menyja Tools, zgjidhni Options dhe klikoni mbi tabin General. Ketu do t’ju shfaqen disa opcione. Boshatiseni kutizen perbri “Automatically run messenger when I log on to Windows “ dhe ia keni arritur qellimit.


Si ta mesoni se kush ju ka shtuar ne listen e vet
Nese doni te dini se kush ju ka shtuar ne listen e kontakteve, shkoni te Tools/Options dhe zgjidhni Privacy. Klikoni mbi butonin View dhe do t’u shfaqet lista e kerkuar.


Si ta merrni vesh se kush ju ka fshire nga lista
Shkoni te Tools/Options dhe klikoni mbi tabin Privacy ne panelin ne te majte. Ne listen e pare me emra, ate qe ndodhet nen dieituren Allow list, klikoni me butonin e djathte te miut mbi emrin e personit qe dyshoni se iu ka fshire nga lista e tij. Nese opcioni “Delete” eshte i vlefshem, atehere kjo do te thote se personi ne fjale ju ka fshire nga lista, ne rast te kundert do te thote se emri juaj gjendet ende ne listen e tij.


Si te hapni mesazherin nga cilado adrese e postes elektronike
Shumica prej jush ndoshta e dine kete, por te tjeret duhet ta kene te qarte se eshte e nevojshme nje “pashaporte”.
Ndiqni hapat e meposhtem:
1. Shkoni ne faqen: www.passport.net
2. Te seksioni “Use an e-mail address you already have” (Perdor nje adrese ekzistuese), klikoni Get started now (Fillo tani).
3. Plotesoni formularin me te dhenat qe kerkohen.
4. Hapni adresen e postes elektronike dhe klikoni mbi linkun qe ju eshte derguar nga Windows Live Messenger
5. Hapni WLM-ne me adresen qe regjistruat.


Si te importoni listen e vjeter te kontakteve ne nje llogari te re
Fillimisht, hapni mesazherin WLM me llogarine e vjeter. Shkoni te menyja Contacts, zgjidhni “Save my contacts list” dhe ruajeni ku te deshironi. Pastaj dilni nga mesazheri dhe futuni serish me adresen e re. Shkoni edhe njehere te menyja Contacts, zgjidhni “Import contacts from a file” dhe percaktoni vendodhjen ku e ruajtet skedarin pak me pare.


Si te zbuloni se kush ju ka bllokuar
Kjo ndoshta eshte pyejta me e shpeshte qe behet ne lidhje me mesazheret: Si ta marr vesh nese dikush me ka bllokuare Epo, ja nje keshille e mire per te gjithe: Mos e beni veten qe t’ju bllokojne! Pervee shakase, e verteta eshte se dieka e tille ka qene e mundur ne versionet MSN te perpara disa viteve, por Microsoft, ne kuadrin e luftes kunder SPIM-eve (spame qe vijne perms mesazherit te eastit), ndreqi nje problem ne lidhje me privatesine dhe, si pasoje, sot per sot nuk ekziston ndonje metode e vertetuar per te zbuluar se kush ju ka bllokuar. Mos bini pre e te keshtuquajturve MSN block checker, te cilet ju kerkojne te dhenat personale, ne menyre qe t’i dergojne programe spiune ne emrin tuaj te gjithe listes suaj te kontakteve, apo per qellime SPIM-esh. Metodat me efikase jane metodat e thjeshta logjike dhe jo ato alla-MacGuyver (per ata qe kane pare serialin te Italia Uno) qe propozohen lart e poshte ne ueb. Hapni dy llogari njekohesisht (lexoni paragrafet me poshte per ta mesuar se si behet): llogarine e zakonshme dhe nje te re. Ne kete te fundit beni nje kerkese per te shtuar ne listen tuaj adresen e personit “te dyshuar” per bllok. Tregohuni te zgjuar dhe emertojeni llogarine e re me ndonje emer intrigues per kontaktin. Nese ai e pranon kerkesen tuaj dhe ne nje moment te caktuar shfaqet “Online” ne llogarine e re dhe “Offline” ne llogarine e vjeter, atehere do te thote se ju ka bllokuar.

http://i35.tinypic.com/2i3ksy.gif

Te gjitha ne nje: Instaloni Messenger Plus! Live (MP!L)
MP!L eshte nje shtojce (add-on) per Windows Live Messenger, qe ia rrit dukshem performancen mesazherit, duke mundesuar nder te tjera edhe hapjen e njekohshme te disa llogarive, ekzekekutimin e skripteve te ndryshme dhe shume te tjera qe mund t’i eksploroni vete. MP!L ndodhet ne ZERO DVD dhe instalimi eshte mjaft i thjeshte.


Si te hapni disa llogari njeheresh
Pas instalimit te MP!L, ne shiritin e menyve te mesazherit shfaqet edhe nje meny e re e emertuar Plus!. Klikoni mbi te, shkoni te Preferences… dhe hapni tabin Customize!. Klikoni ne kutizen e opcionit te pare “Allow me to connect to several accounts simultaneously” (Lejome te lidhem njekohesisht me disa llogari) dhe ne fund OK. Hapeni serish mesazherin nga ndonje shkurtore qe keni ne desktop apo nga Start/Programs. Tani mund te perdorni disa llogari njekohesisht.


Perparesite dhe argetimet permes skripteve
Aktivizimi i MP!L ju mundeson ekzekutimin e skripteve te ndryshem, shume prej te cileve mund t’i shkarkoni ne adresen http://www.msgpluslive.net/scripts/browse/, ndersa keto qe ju permendim me poshte i gjeni edhe ne ZERO DVD. Per te aktivizuar nje skript, duhet qe me pare te keni hapur mesazherin, pastaj te klikoni mbi skedarin e skriptit dhe, te dritarja pasuese, te klikoni te kutiza e “I accept the responsibility of installing this script” (Pranoj pergjegjesine e instalimit te ketij skripti). Ne fund, Import.


Mbikeqyrni mesazhet e reja mberritese ne Gmail
Zakonisht mesazheri MSN ju njofton vetem kur vjen nje mesazh i ri i postes elektronike ne llogarine tuaj Hotmail. Per ta bere te vlefshme kete veeori edhe per llogarite Gmail, aktivizoni sktiptin Gmail Checker, ne menyre qe ta mbani nen monitorim te vazhdueshem llogarine e postes elektronike.


Shnderrojini dritat e tastieres ne sinjalizues mesazhesh
Ky eshte nje skript i hatashem, pasi ben qe te ndrieojne dritat e vogla te tastieres dhe leshon nje tingull (kjo e fundit vlen vetem per laptopet) kur vjen nje mesazh ne WLM. Thjesht instalojeni skriptin e quajtur KeyFlasher dhe nisjani zbavitjes me konfigurimin e tij. Keyflasher-in mund ta aksesoni nga ikona e skripteve qe ndodhet ne edo dritare dialoguese te shiriti mbi kutine e shkrimit. Ai, madje, ju mundeson te zgjidhni se cila drite duhet te pulsoje (Num Lock/ Caps Lock/ Scroll Lock), shpejtesine e pulsimeve, numrin e tyre, etj.


Vishini efekte speciale nofkes suaj
Ky skript ju jep mundesine te modifikoni lehtesisht nofken tuaj dhe ta beni ate me te lezetshme. Instaloni NameEditor, pastaj shkoni te butoni i skripteve mbi kutine e shkrimit dhe zgjidhni NameEditor/Edit Name. Si pasoje, do t’ju shfaqet dritarja e modifikimit te emrit, e cila permban disa efekte zbavites, qe do ta bejne emrin tuaj te dallohet nga te tjeret. Provojeni qe te na besoni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:46 am

tema : Ndreqni Windows-in
http://i33.tinypic.com/qph2c6.gif

Nuk jeni te mendimit se meritoni me teper, qofte nga Vista, qofte nga XP-jae Ne kete shkrim po ju japim disa keshilla, ku e ku lehtesisht te gjendshme e ku e ku te imta per t'u kapur, se si ta beni sistemin operativ te kompjuterit me efikas, me efieent dhe me te qendrueshem. Gjithsesi, beni mire te tregoni kujdes mos t'i dreqosni me keq gjerat, por t'i ndreqni me aq sa mundesi ndreqjeje kane sistemet operative.

Pavaresisht nga permiresimet dhe pervoja e perbashket e miliona perdoruesve, Windows mbetet akoma plot me gabime, enigmatik dhe plot surpriza, si gjithmone. edo dalje e re e sistemit te shfrytezimit shton nje permiresim te vogel dhe disa veeori te reja, por, njekohesisht, edhe shume kokeearje. Ndonjehere veeorite e reja dhe funksionet e permiresuara te Vista-s jo rralle te ngrejne qimet perpjete. Paketa e Pare e Sherbimeve te Vista-s, SP1, e cila ka dale gjate muajit prill dhe tashme eshte e shkarkueshme, duket se nuk i ka bere eare gjithe problemeve te shfaqura ne kohe. Sipas shume eksperteve, SP3 i XP-se, qe pritet te dale shume shpejt, eshte ku e ku me i dashur per perdoruesin se sa Vista.

Per fatin e mire, nuk ju duhet te shpenzoni shume ore duke kerkuar kurat per semundjet e Windows-it. Ne kemi perpiluar rregullimet me te rendesishme dhe disa permiresime qe mund t’i zbatoni ne vetem pak minuta. Keto keshilla do te shpejtojne hapjet dhe mbylljet, do te automatizojne mirembajtjen e sistemit dhe, madje, do te shpejtojne edhe shfletimin tuaj ne Internet.

Pershpejtojeni ca hapjen e Windows-it
Problemi: Windows hapet perhere ngadale.
Ndreqja e pare: Kompjuteri mund te ngarkoje drajvera pajisjesh per harduer, te cilat ju nuk i perdorni me. Per te kursyer resurset e sistemit, einstalojini keto drajvera. Meqenese nje zgjedhje e pakujdesshme mund te beje qe kompjuteri te humbase ndonje funksion te rendesishem, gjithsesi, krijoni nje pike rikthimi te System Restore perpara se te vazhdoni.

Normalisht, Device Manager nuk i shfaq pajisjet qe nuk jane te lidhura ne kompjuter. Per ti bere ato te dukshme, shtypni Windows-R, qe hap kutine Run, shtypni cmd dhe pastaj shtypni Enter. Ne promptin e komandave, shtypni set devmgr_show_nonpresent_devices=1 dhe Enter. Lereni dritaren e promtit te komandave hapur.

Tani shtypni perseri Windows-R, shkruani devmgmt.msc dhe shtypni Enter. Ne dritaren e Device Manager, zgjidhni View, Show Hidden Devices. Klikoni shenjen plus (+), ne edo degezim, per te parse te gjithe drajverat ne kompjuterin tuaj. Pajisjet qe nuk jane te lidhura shfaqen me nje ikone te zbehte. Nese shihni pajisje per te cilat jeni te sigurt se nuk i perdorni me, klikoni me te djathten mbi te dhe zgjidhni Uninstall. Pastaj, per te perfunduar procesin, ndiqni mesazhet qe shfaqen ne ekran. Me te mbaruar, mbyllni dritaren e promptit te komandave, per te fshehur kesisoj pajisjet e palidhura.

Ndreqja e dyte: Kur keni lidhur ne kompjuter nje disk rrjeti me nje germe, Windows e hap automatikisht ate lidhje, sa here qe ju hapni kompjuterin. Duke qene se rihapja e lidhjeve te rrjetit kerkon kohe, mund t'i pershpejtoni hapjet duke i hequr lidhjet e paperdorshme.

Shtypni Windows-E, per te hapur Windows Explorer, dhe Alt-T, D per te hapur kutine dialoguese Disconnect Network Drives. Zgjidhni disqet e rrjetit qe doni te shkepusni dhe klikoni OK.

Ne te ardhmen, nese lidhni nje disk rrjeti vetem per sesionin aktual, thjesht futni shtegun e tij (kjo shfaqet ne rreshtin e adresave kur ju zgjidhni diskun ne Explorer dhe ne kutine Run). Ose, nese ne Explorer perdorni komanden Tools – Map Network Drive, perpara se te klikoni Finish, sigurohuni qe Reconnect at logon te mos jete e shenuar.

Ndreqja e trete: Gjate ketij hapi do te lironi kujtesen e kompjuterit dhe do te riktheni ciklet e procesorit, duke pastruar erregullimet qe hapen edo here qe hyni ne Windows. Madje, gjate ketij procesi mund te zbuloni edhe disa programe keqberese. Perdorni programin falas Autoruns nga Sysinternals, te cilin e gjeni ne ZERO DVD.

Si t’i dalloni programet e vlefshme ne hapje nga ato te pavlefshmee Per kete mund te konsultoni mjetet e integruara te Autoruns, ose mund te kerkoni ne Internet nga burime te ndryshme. Listat e kerkueshme dhe te shkarkueshme te programeve te zakonshme aktive gjate hapjes kane nje pershkrim dhe klasifikim per edo program, duke treguar nese ai duhet apo jo ne nje sistem te zakonshem

http://i36.tinypic.com/2qd7dw9.gif
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:46 am

Ulni ngarkesen e shkaktuar nga aplikimet
Problemi: Une nuk dua qe nje kale Troje, ose ndonje tjeter program keqberes te sulmoje a te zoteroje kompjuterin tim, por hyrja si perdorues standard ka shume kufizime.
Ndreqja: Edhe ne qofte se hyni si administrator, privilegjet per hapjen e aplikimeve jane serish te kufizuara. Nisjani duke perdorur koleksionin e mjeteve ndihmese falas PsTools nga Microsoft (ne ZERO DVD). Dekompresoni permbajtjen ne nje direktori dhe zhvendoseni direktorine ne vendin e aplikimeve tuaja. Mjeti PsExec u parashikua per hapjen e aplikimeve nga larg, por mund ta perdorni, po ashtu, edhe per te hapur programe me privilegje te kufizuara.
http://i37.tinypic.com/2ajc0lh.gif
Per te krijuar nje shkurtese qe hap Internet Explorer 7 ose edo aplikim tjeter me kufizime, terhiqni, duke klikuar me te djathten, shkurtesen e tij te nje vend tjeter. (Mund te perdorni versionin normal me privilegje te larta te shkurteses, keshtu qe eshte mire ta lini origjinalin te paprekur). Zgjidhni Copy Here. Klikoni me te djathten mbi shkurtesen e kopjuar dhe zgjidhni Properties. Me skeden Shortcut aktive, klikoni ne fillim te kutise Target dhe shtypni rrugen per te PsExec, para rreshtit ekzistues te komandave. Pastaj lini nje hapesire, te ndjekur nga -l -d (nje vize ne mes, germa l, nje hapesire, nje vize dhe germa d). Se fundmi, shtypni nje hapesire tjeter. eelesi '-l' ul privilegjet e programit, ndersa eelesi '-d' ben qe dritarja e promptit te komandave te mbyllet me t'u hapur aplikimi. Kur te keni mbaruar, teksti te kutia Target duhet te duket pak a shume keshtu: "C:\Program Files\PsTools\ psexec.exe" -l -d "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" (shtigjet tuaja mund te ndryshojne). Klikoni Change Icon, OK. Specifikoni shtegun te skedari origjinal (iexplore.exe ne rastin tone) dhe klikoni OK, derisa te mbyllen te gjitha kutite dialoguese.

Per te shmangur kufizimet ne aktivitete te tilla si instalimi i plug-ins per shfletuesin, duhet ta ekzekutoni shfletuesin ne modalitetin e tij normal, me privilegj te larte.

Perserisni keto hapa per edo shkurtese qe doni te ekzekutoni me privilegje me te uleta.

Diagnostikoni lidhjen me Internetin
Problemi: Une paguaj peredo muaj nje lidhje ne Internet, por nese ruteri im nuk eshte i perditesuar, mund te mos e marr nga ISP-ja te gjithe shpejtesine qe me takon.
Ndreqja: Internet Connectivity Evaluation Tool mund t’ju tregoje nese ruteri juaj ka mbeshtetje per teknologji per lidhje me te shpejta. (Ky mjet nuk jep rezultate te sakta nese jeni pas nje muri te zjarrte (firewall) te kompanise). Testi mund te nderprese lidhjet e hapura, ndaj provojeni ne nje kohe te pershtatshme, kur nuk ju nevojitet dmosdoshmerisht Interneti.

http://i37.tinypic.com/ej7vro.gif
Nese rezultatet tregojne se sistemi juaj nuk ka mbeshtetje per shumicen e teknologjive te listuara, mund te shihni mundesine e blerjes se nje ruteri te ri, ose, nese jeni perdorues i XP-se, te kaloni ne Vista. Faqja e Microsoft-it ka lidhje adresash per te ruterat qe e kane marre vulen dalluese te Windows Vista.

Kthejeni pas ne kohe IE-ne
Problemi: Internet Explorer me eshte bere krejt i paperdorshem per shfletimin ne Web.
Ndreqja: Nese keni provuar masa te tjera riparimi dhe jeni gati te merrni nje hap drastik, rivendosni te gjitha opsionet e IE ne gjendjen e tyre origjinale. Lista e Favorites, konfigurimet e shiritit te mjeteve (toolbar) dhe ndryshimet e tjera te personalizuara nuk do te ndikohen. Shtojcat (add-ons) e shfletuesit vetem sa do te eaktivizohen, por nuk do te fshihen. Megjithate, skedaret e perkohshem te IE, biskotat (cookies), historia e shfletimit, fjalekalimet e ruajtura, faqet e vendosura te zonat e sigurta dhe cilesime/konfigurime te tjera do te zhduken, ose do te kthehen te vlerat e tyre te paracaktuara. Nese keto nuk ju prishin pune, hapni IE dhe zgjidhni Tools, Internet Options. Zgjidhni tabin Advanced dhe klikoni butonin Reset. Klikoni perseri Reset per te konfirmuar vendimin tuaj dhe pastaj klikoni Close dhe OK dy here. Me ne fund, hapeni serish IE-ne, tashme te rigjalleruar.

Automatizoni kontrollin e diskut
Problemi: Shume programe mund te mbrojne te dhenat e mia, duke kontrolluar disqet e kompjuterit per gabime dhe duke rregulluar ato. Por, per fat te keq, une rralle e gjej kohen per t'i perdorur keto mjete.
Ndreqja: Planifikimi per ta bere kete detyre automatikisht ne intervale te rregullta kerkon vetem disa minuta. Si fillim, per ta kontrolluar diskun manualisht, klikoni Start, Run (ose shtypni Windows-R) per te hapur rreshtin e komandave, shtypni cmd.exe /c echo y|chkdsk c: /f /x dhe shtypni Enter. 'Cmd.exe' eshte perpunuesi i komandave, i cili hap nje prompt komandash ne Windows. eelesi '/c' i tregon promptit te komandave qe te ekzekutoje komandat qe vijne, duke perfshire mjetin ndihmes shume te rendesishem chkdsk, i cili ekzaminon diskun per gabime. (Ndryshojeni '/c' ne /k, nese doni qe dritarja e promptit te komandave te mbetet e hapur, me qellim qe te shihni edo mesazh qe mund te shfaqet ne ekran). Ne kete shembull ne do te kontrollojme diskun C:, permes funksionit rregullim (/f), duke i treguar atij qe te bllokoje diskun (/x), nese kjo eshte e domosdoshme gjate skanimit. (Germa e diskut tuaj dhe eelesat mund te ndryshojne; shtypni chkdsk /e te prompti i komandave, per te pare te gjitha zgjedhjet tuaja). Nese do te kontrolloni diskun ku eshte instaluar Windows, komanda nuk funksionon nderkohe qe Windows eshte ne ekzekutim, por do te planifikoje nje kontroll heren tjeter qe ju ndizni kompjuterin. Ketu futet ne perdorim pjesa e 'echo y|': qe dergon nje “po” per te miratuar kete opcion.

http://i37.tinypic.com/1411fk2.gif

Per te automatizuar kontrollin e diskut ne XP, zgjidhni Start, All Programs, Accessories, System Tools, Scheduled Tasks. Klikoni dy here Add Scheduled Task per te hapur Scheduled Task Wizard dhe klikoni Next. Te lista Application, zgjidhni Command Prompt dhe klikoni Next. Nese nuk shihni nje regjistrim per Command Prompt ne liste, klikoni Browse, gjeni dhe zgjidhni skedarin 'cmd.exe' ne direktorine Windows\System32 dhe klikoni Open. Zgjidhni nje interval kohe (Monthly eshte nje zgjedhje e mire) dhe klikoni Next. Specifikoni oren, diten dhe muajt dhe klikoni Next perseri. Futni emrin e llogarise dhe fjalekalimin qe perdorni per t’u futur ne kompjuter dhe klikoni serish Next. Shenoni Open advanced properties for this task when I click Finish dhe pastaj klikoni Finish. Me skeden Task te zgjedhur, modifikoni tekstin te kutia Run qe te lexoje c:\windows\system32\cmd.exe /c echo y|chkdsk c: /f /x (shtegu juaj dhe opcionet mund te ndryshojne). Klikoni OK dhe shkruani perseri emrin e llogarise dhe fjalekalimin. Se fundmi, klikoni OK edhe nje here (mund t’ju kerkohet qe te konfirmoni serish ID dhe fjalekalimin e hyrjes).

http://i37.tinypic.com/21d305j.gif

Per te automatizuar kontrollin e diskut ne Vista, zgjidhni Start, All Programs, Accessories, System Tools, Task Scheduler. Klikoni Continue te prompti User Account Control. Te pjesa Actions, ne te djathte, klikoni Create Task. Perdorni kutite perkatese per te shtypur nje emer per detyren dhe, nese deshironi, nje pershkrim. Shenoni Run with highest privileges dhe ndonje cilesim tjeter qe deshironi. Zgjidhni skeden Triggers dhe klikoni butonin New. Vendosni intervalin per kontrollin e diskut tuaj: per shembull, zgjidhni Monthly, Select all months te menyja Months, klikoni On dhe zgjidhni First te menyja e pare dhe Monday ne menyne e dyte. Specifikoni oren dhe cilesimet e tjera qe deshironi dhe klikoni OK. Zgjidhni skeden Actions dhe klikoni butonin New. Per 'Program/script', shtypni cmd.exe. Per 'Add arguments (optional)', shtypni /c echo y|chkdsk c: /f /x (opcionet tuaja mund te ndryshojne). Klikoni OK. Me ne fund, klikoni skedat Conditions dhe Settings, per te pare nese ndonjera nga ato kuti dialoguese ka ndonje informacion tjeter qe duhet te specifikoni. Kur t’i keni mbaruar keto hapa, klikoni OK. Nese duhet t’i modifikoni cilesimet me vone, zgjidhni Task Scheduler Library ne panelin e majte te Task Scheduler, per te pare detyrat tuaja ne panelin lart ne qender. Ose modifikoni cilesimet ne panelin poshte ne qender, ose klikoni dy here emrin e detyres, per te rihapur kutine dialoguese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:47 am

eaktivizoni Hapjen Automatike (Autoplay)
Problemi: Hapja Automatike nuk vlen vetem per CD-te, por edhe per fleshet dhe disqet e ngurte te jashtem, qe lidhen me kompjuterin tim. Kam merak se, ne qofte se ndonje prej ketyre pajisjeve ka ndonje virus, Hapja Automatike do t’i uroje mireseardhjen ne kompjuterin tim.
Ndreqja: Konfigurojeni Windows-in ne menyre te tille qe te eaktivizoje Hapjen Automatike per te gjithe drive-t e sistemit. Rruga me e shkurter per ta bere kete eshte nepermjet vendosjes se nje politike grupi per kompjuterin.

Te Windows XP, shtypni ne tastiere R, shkruani gpedit.msc dhe shtypni Enter. Te paneli i eksplorimit qe shfaqet ne te majte, hapni dhe perzgjidhni Local Computer Policy\Computer Configuration\Administrative Templates\System. Kaloni ne panelin e djathte dhe klikoni dy here mbi Turn off Autoplay (eaktivizo Hapjen Automatike). Te dritarja “Turn off Autoplay Properites” (Vetite e eaktivizimit te Hapjes Automatike), klikoni Enabled (Aktivizuar) dhe zgjidhni opcionin All drives nga lista vertikale (shikoni figuren). Klikoni OK.
http://i37.tinypic.com/9kmste.gif
Te Vista, shtypni ne tastiere R, shkruani gpedit.msc dhe jepini Enter. Klikoni Continue te dritarja User Account Control. Te paneli i djathte, hapni dhe perzgjidhni Local Computer Policy\Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Component\Autoplay Politics dhe klikoni dy here mbi Turn off Autoplay. Klikoni Enabled dhe shtypni OK. Pastaj, klikoni dy here mbi Default behaviour for Autorun (Sjellja standarde per Ekzekutimin Automatik). Klikoni Enabled dhe zgjidhni nga lista vertikale Do not execute any autorun commands (Mos ekzektuo asnje komande te Ekzekutimin Autmatik). Ne fund, shtypni OK.

Analizoni sigurine e sistemit
Problemi: Nuk jam i bindur sesa i sigurt eshte sistemi im, por gjeja e fundit qe do te beja ne bote eshte te paguaj dike per ta testuar.
http://i35.tinypic.com/24o3bd5.gif

Ndreqja: Shkarkoni dhe ekzekutoni programin Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) dhe lereni te beje nje kontroll sigurie te kompjuterit. Per ta shkarkuar duhet te keni nje kopje te licencuar te Windows-it. Raportet e programit perfshijne lidhje te pershkrimet e skanimit, detajet e rezultateve dhe menyrat per te korrigjuar edo problem qe ai gjen. MBSA punon me edo version te Windows, nga 2000 SP3 e ne vazhdim, megjithese Vista kerkon 2.1 beta; MBSA gjithashtu analizon sigurine e Office, Exchange dhe produkteve te tjere nga Microsoft. Te dyja versionet i gjeni ne faqen ueb te Microsoft-it. Mbas instalimit te programit, hapeni ate dhe ndiqni mesazhet per te analizuar kompjuterin tuaj, ose disa kompjutera njekohesisht.

Siguroni sitemin permes kopjeve rezerve
Problemi: E di qe kopjet rezerve mund te kursejne kohe, por une harroj t’i bej.
Ndreqja: Mjetet e kopjeve rezerve, te integruara ne Windows XP dhe Vista, ju japin mundesi te planifikoni dhe kryeni kopje rezerve ne menyre automatike. Per fat te keq, vetem XP Pro dhe Vista Business, Enterprise dhe Ultimate i kane keto mjete ne menyre te paracaktuar. Perdoruesit e XP Home, sidoqofte, e kane nje program per kopje rezerve ne CD-ne e tyre te Windows-it: Shkoni ne Explorer te direktoria valueadd\msft\ntbackup, klikoni me te djathten skedarin Ntbackup dhe zgjidhni Install. Nese perdorni Vista Home Premium, perdorni programet Back2Zip, ose Everyday Auto Backup, te cilet gjenden ne ZERO DVD.

http://i33.tinypic.com/1zd6txz.gif
Ne XP, klikoni Start, All Programs, Accessories, System Tools, Backup. Nese aktualisht eshte vendosur qe te hapet ne modalitetin Advanced, zgjidhni Tools, Switch to Wizard Mode. Ndiqni asistentin, duke specifikuar se efare doni te ruani si kopje rezerve dhe ku. Te ekrani 'Completing the Backup or Restore Wizard', klikoni Advanced. Specifikoni llojin e kopjes rezerve (te tilla si Incremental, i cili eshte i mire per kopjet rezerve te rregullta, automatike) dhe klikoni Next. Vendosni opsionet e tjera ne ekranet pasues dhe klikoni Next per secilin prej tyre. Te 'When to Back up,' shenoni Later, shtypni nje emer per kopjen rezerve dhe pastaj klikoni Set Schedule. Perdorni cilesimet e listuara nen skedat Schedule dhe Settings, te kutia dialoguese Schedule Job, per te personalizuar se kur dhe sa shpesh do e beni kopjen rezerve. Klikoni OK. Futni emrin dhe fjalekalimin e futjes dy here dhe pastaj klikoni perseri OK. Klikoni Next, futni fjalekalimin tuaj edhe dy here te tjera dhe klikoni OK dhe Finish. Nese ju duhet te modifikoni planifikimin e kopjes rezerve, hapni rishmi Scheduled Tasks dhe klikoni dy here ikonen per punen e kopjes rezerve.

Ne Vista, klikoni Start, All Programs, Accessories, System Tools, Backup Status and Configuration. Klikoni Set up automatic file backup dhe konfirmoni te prompti User Account Control. Ndiqni mesazhet per te vendosur efare, ku dhe kur te behet kopja rezerve (shihni imazhin ketu). Per te bere ndryshime me vone, kthehuni te ky program ndihmes dhe klikoni Change backup settings ose Turn off, per te modifikuar ose eaktivizuar programin e kopjes rezerve.

Zgjidheni hallin e shfletimit te ngadalte
Problemi: Shfletimi im ne Web eshte i ngadalte dhe ndonjehere ndalon plotesisht.
Ndreqja e pare: Nese shfletimi ne Internet nuk pergjigjet, ose eshte i pamundur, kompjuteri juaj mund te jete infektuar. Perdorni nje program antivirus, ose nje program riparimi per te kontrolluar per probleme. Ose provoni programin Malicious Software Removal Tool ne ZERO DVD. Mjafton ta instaloni dhe te ndiqni udhezimet.

Ndreqja e dyte: Instaloni nje version te ri te shfletuesit, ose perditesoni aktualin. Per te marre versionin e IE 7, zgjidhni Tools, Windows Update. Ne Mozilla Firefox, klikoni Help, Check for Updates.

Ndreqja e trete: Ju mund te keni nje probleme me shtojcat (plug-ins ose add-ons) e shfletuesit. Per ta testuar kete, eaktivizoni te gjitha shtojcat (add-ons). Nese problemi nuk perseritet me, aktivizoni nje shtojce (add-on) dhe provoni perseri. Perseriteni derisa te gjeni zgjidhjen.
http://i34.tinypic.com/29o0i6r.gif

Per te eaktivizuar shtojcat ne Firefox, zgjidhni Tools, Add-ons dhe klikoni Disable ne secilin element, derisa te hiqen te gjithe. Mbyllni dritaren dhe hapni serish Firefox-in. Nese problemi zgjidhet, hapni dritaren Add-ons, klikoni Enable per nje element, mbylleni dhe hapeni prape. Provoni dhe perseriteni sipas nevojes.

Ne IE 7, zgjidhni Start, All Programs, Accessories, System Tools, Internet Explorer (No Add-ons). Nese kjo e zgjidh problemin, hapeni IE-ne normalisht dhe zgjidhni Tools, Manage Add-ons, Enable ose Disable Add-ons. Zgjidhni nje shtojce dhe klikoni Disable. Perseriteni kete per te gjithe elementet, pervee njerit, dhe klikoni dy here OK. Hapeni serish IE-ne. Nese gjitheka eshte ne rregull, kthehuni te kjo kuti dialoguese, zgjidhni nje shtojce tjeter te eaktivizuar dhe klikoni Enable. Klikoni OK dy here dhe hapni IE. Perseriteni, derisa te gjeni shtojcen problematike.

Ekzekutoni programet e Quick Launch permes tasteve
http://i36.tinypic.com/2r3dn9t.gif

Problemi: Dua t’i hap programet qe kam te Hapja e Shpjete pa perdorur miun.
Ndreqja: Ne XP, mund t’i caktoni shkurtore si ikonave ne desktop, ashtu edhe atyre qe keni te menyja e butonit Start. Kjo e dyta eshte me e lehte, ndaj klikoni me te djathten mbi butonin Start dhe zgjidhni Open ose Explore. Klikoni dy here mbi dosjen Programs. Per te mbajtur nje fare rregulli, krijoni nje dosje te re ne te njejten dritare (klikoni me te djathten dhe zgjidhni New Folder). Emertojeni dosjen (p.sh. Shkurtoret e tastieres) dhe shtypni Enter. Tani klikoni dy here mbi ate dosje dhe terhiqini ikonat, nje e nga nje, nga shiriti i Hapjes se Shpejte, duke mbajtur te shtypur butonin e djathte te miut, dhe zgjidhni Copy Here (Kopjoje Ketu). Klikoni me te djathten mbi secilen prej shkurtoreve te reja dhe zgjidhni Properties. Hapni tabin Shortcut, klikoni ne kutine “Shortcut key” dhe shtypni tastat qe deshironi te perdorni per te hapur programin. Te gjitha shkurtoret duhet te fillojne me , , , , ose me nje buton funksionesh (nga F1 deri te F12, ne shumicen e tastierave). Ne fund, klikoni OK.
Te Vista, sistemi i cakton automatikisht shkurtore programeve qe ndodhen ne Hapjen e Shpejte. Keto shkurtore fillojne me , ndersa tasti tjeter percaktohet nga renditja e tyre. Ikona e pare hapet duke shtypur 1, e dyta me Windows 2 e keshtu me radhe (shikoni figuren).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:47 am

tema KARTELA GRAFIKE

Si funksionojne kartat grafike
http://i35.tinypic.com/2nb9bip.gif

1. Nje veshtrim mbi kartat grafike

Imazhet qe shikoni ne ekran jane te perbera nga pika shume te vogla, te quajtura piksele. Pergjithesisht, nje ekran shfaq mbi nje milion piksele dhe kompjuteri duhet te vendose efare te beje me secilen, me qellim qe te krijoje nje pamje. Per ta bere kete, atij i nevojitet nje transferues, dieka qe te marre te dhenat binare nga CPU-ja dhe t’i ktheje ato ne nje figure qe mund te shihet. Ne qofte se nje kompjuter ka aftesi grafike te integruara ne karten meme, ky transferim ndodh ne karten grafike.

Puna e nje karte grafike eshte komplekse, por parimet dhe elementet e saj jane te lehte per t’u kuptuar. Ne kete artikull do te shohim pjeset baze te nje karte video dhe funksionet e tyre. Gjithashtu, do te keqyrim elementet qe bashkeveprojne per ta bere nje karte grafike te shpejte dhe efikase.
http://i38.tinypic.com/2zozuau.gif
Karta grafike krijon nje imazh kornize te rrjetezuar, pastaj e mbush ate dhe shton cilesine strukturore dhe krijimin e hijeve (mbrojtjen nga drita).Bazat e kartes grafike
Perfytyrojeni nje kompjuter si nje kompani me departamentin e saj te disenjimit. Kur punonjesit e kompanise kane nevoje per aksh disenjo, ata dergojne nje kerkese te ky departament, i cili vendos si te krijohet imazhi dhe pastaj e organizon ne leter a pajisje kompjuterike. Rezultati perfundimtar eshte konkretizimi i idese se dikujt, ne nje disenjo te prekshme e gati per t’u perdorur.
Nje karte grafike punon me te njejtat parime. CPU-ja, duke punuar se bashku me aplikacionet software, e dergon informacionin rreth imazhit te karta grafike. Karta grafike vendos si t’i perdore pikselet ne ekran per te krijuar imazhin. Pastaj, ajo e dergon kete informacion te monitori nepermjet nje kablloje.

http://i37.tinypic.com/2zz724g.gif

Kater perberesit kryesore te nje karte grafike jane: lidhjet per karten meme dhe monitorin, nje procesor dhe kujtesa.

http://i36.tinypic.com/2jadvd3.gif

Krijimi i nje imazhi nga te dhenat binare eshte nje proces mjaft i nevojshem. Per te ndertuar nje imazh tridimensional (3-D), fillimisht karta grafike krijon nje kornize te rrjetezuar. Me pas ajo shnderron imazhin shifror ne nje format te pershtatshem per t’u shfaqur ne ekranin e kompjuterit (e mbush me pikselet qe mbeten). Gjithashtu, ajo shton ndrieimin, tekstin dhe ngjyren. Per lojerat kompjuterike, ne te cilat imazhet nderrohen me nje shpejtesi te madhe, kompjuterit i duhet ta perserise kete proces rreh 60 here ne sekonde. Kjo do te ishte ngarkese e paperballueshme per nje kompjuter, nese nuk do te kishte nje karte grafike qe te bente te gjitha llogaritjet e nevojshme.
Karta grafike e kryen kete detyre duke perdorur kater komponente kryesore:
• Nje lidhje me karten meme per furnizimin me te dhena dhe energji.
• Nje procesor, i cili vendos se efare do te beje me edo piksel ne ekran.
• Kujtese per te mbajtur informacion rreth edo pikseli dhe per te ruajtur ne menyre te perkohshme imazhet e plota.
• Nje lidhje me monitorin, ne te cilin mund te shfaqet rezultati perfundimtar.
Le t’i shohim me poshte me ne detaje procesorin dhe kujtesen.


Procesori dhe kujtesa
Ashtu si karta meme, edhe karta grafike eshte nje qark i stampuar, i cili ka ne vetvete nje procesor dhe RAM-in. Gjithashtu, ajo ka nje gjysmepercjelles te vogel (eip/qark) per sistemin hyres/dales (BIOS), i cili ruan informacionin e konfigurimit te kartes dhe kryen diagnostikime te kujteses. Procesori i kartes grafike, i quajtur njesia e perpunimit grafik (graphics processing unit - GPU), eshte i ngjashem me CPU-ne e kompjuterit. Megjithate, GPU-ja eshte projektuar per te kryer veeanerisht veprimet komplekse matematike dhe gjeometrike, qe jane te nevojshme per te shfaqur nje imazh. Disa nga GPU-te me te shpejta kane me shume transistore sesa CPU-te e nivelit mesatar. Nje GPU prodhon shume nxehtesi, keshtu qe ajo zakonisht vendoset poshte nje ventilatori ose nje pllake ftohese metalike.
Nje pllake ftohese metalike ose nje ventilator e mbron karten grafike nga tejnxehja.
Vee fuqise se perpunimit, nje GPU perdor dhe nje programim te veeante, i cili e ndihmon ate per te analizuar dhe perdorur te dhenat. ATI dhe nVIDIA, dy kompanite qe prodhojne sasine me te madhe te GPU-ve ne treg, kane bere permiresime per te rritur rendimentin e GPU-ve. Per te permiresuar cilesine e imazhit, procesoret perdorin:
• Pamjen e plote kunder deformimit (Full scene anti aliasing - FSAA), e cila lemon cepat e objekteve 3-D.
• Filtrimin anisotropik (Anisotropic filtering – AF), i cili i ben imazhet te duken me te qarta.
Ne menyre te ngjashme, edo kompani ka zhvilluar teknika te veeanta per te ndihmuar GPU-te te aplikojne ngjyrat, krijimin e hijeve, strukturen dhe modelet.

http://i38.tinypic.com/30ws0vl.gif

http://i34.tinypic.com/des75k.gif
Kur GPU-ja krijon imazhet, asaj i lipset te mbaje diku informacionin dhe imazhet e plota. Per kete qellim GPU-ja perdor RAM-in e kartes, duke ruajtur te dhenat per edo piksel, per ngjyren dhe vendin e tij ne ekran. Gjithashtu, pjese te RAM-it mund te veprojne si nje kornize e perkohshme ruajtjeje, domethene qe ajo ruan imazhet e plota derisa te vije koha per t’i shfaqur ato. Ngjashem me sa me siper, RAM-i i videos punon me shpejtesi te madhe dhe eshte me pershtatje te dyfishte, qe do te thote se sistemi ne te njejten kohe mund te lexoje nga dhe te shkruaje te ai.
RAM-i lidhet direkt te konverteri dixhital-ne-analog, quajtur shkurtimisht DAC. Ky konverter, i quajtur RAMDAC, i transferon imazhet ne nje sinjal analog qe mund ta perdore monitori. Disa karta kane RAMDAC-e te shumefishte, te cilet mund te permiresojne ekzekutimin dhe te mbeshtesin me shume se nje monitor.
RAMDAC dergon figuren perfundimtare te monitori nepermjet nje kablloje. Kjo lidhje dhe nderfaqet e tjera jane treguar me poshte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:47 am

Hyrja dhe dalja e te dhenave
http://i34.tinypic.com/2up5zco.gif

Kartat grafike lidhen ne kompjuter nepermjet kartes meme. Kjo e fundit siguron energjine per karten dhe e lejon ate te komunikoje me CPU-ne. Kartat grafike te reja shpesh kerkojne energji me shume se sa ajo qe siguron karta meme. Ne kete rast, ato lidhen direkt me bllokun e ushqimit te kompjuterit.
Lidhjet te karta meme zakonisht behen nepermjet nje nga tre nderfaqesit e meposhtem:
• Peripheral component interconnect (PCI)
• Advanced graphics port (AGP)
• PCI Express (PCIe)
PCI Express eshte prodhimi me i ri nga te tre nderfaqesit dhe siguron shkallen me te shpejte te transferimit ndermjet kartes grafike dhe kartes meme. Gjithashtu, PCIe mbeshtet perdorimin e dy kartave grafike ne te njejtin kompjuter.
Shumica e kartave grafike kane dy lidhje per monitorin. Shpesh, njera eshte nje konektor DVI, i cili mbeshtet ekranet LCD, dhe tjetra eshte nje konektor VGA, i cili mbeshtet ekranet CRT. Disa karta grafike kane vetem dy konektore DVI. Ne kete rast, ekrani CRT mund te lidhet te portat DVI nepermjet nje pershtatesi.
Shumica e njerezve perdorin vetem njeren nga keto lidhje me monitorin. Ata qe kane nevoje te perdorin dy monitore, mund te blejne nje karte grafike me mundesi te dyfishte lidhjeje, e cila ndan pamjen ndermjet dy ekraneve. Nje kompjuter me karta video PCIe te pershtatshme me lidhje te dyfishte, teorikisht mund te mbeshtese kater monitore.
http://i37.tinypic.com/vyw8at.gif
Kjo karte grafike Radeon X800XL ka lidhje DVI, VGA dhe ViVo.

Disa karta grafike, pervee lidhjeve per karten meme dhe monitorin, kane lidhje edhe per:
• Ekranin e TV: TV-out ose S-video
• Kamerat video analoge: ViVo ose video in/video out
• Kamerat dixhitale: FireWire ose USB
Gjithashtu, disa karta perfshijne akorduesit e TV.
Ne vijim do te trajtojme si te zgjedhim nje karte grafike te mire.
http://i34.tinypic.com/14t96qv.gif
Zgjedhja e nje karte grafike te mire
Nje karte grafike e mire dallohet lehte. Ajo ka shume kujtese dhe nje procesor te shpejte. Gjithashtu, shpesh ajo eshte me terheqese per nga pamja, krahasuar me cilendo pjese tjeter brenda kases se kompjuterit. Shumica e kartave video me rendiment te larte jane te ilustruara, ose kane ventilatore apo pllaka ftohese metalike te zbukuruara.
Karta e cilesise se larte siguron me shume mundesi se sa u nevojiten realisht shumices se perdoruesve. Njerezit, te cilet i perdorin kompjuterat e tyre kryesisht per e-mail, pune ne word ose kerkime ne Web, mund te gjejne te gjithe mbeshtetjen e nevojshme grafike ne nje karte meme qe ka te integruar grafikat. Nje karte e nivelit te mesem eshte e mjaftueshme per shumicen e lojtareve te zakonshem. Kapacitete me cilesore te kartave u nevojiten te apasionuarve pas lojerave dhe atyre qe punojne me pune 3-D.

http://i36.tinypic.com/m7uhsn.gif

Disa karta, si ATI All-in-Wonder, permbajne lidhje per televizore dhe video, si dhe nje akordues TV.
Nje njesi matese e aftesise ekzekutuese te kartes eshte shpeshtesia e pamjeve, matur me pamje per sekonde (FPS). Syri i njeriut mund te ndjeke rreth 25 imazhe per edo sekonde, por lojerat me veprim te shpejte kerkojne nje shpejtesi imazhi te pakten 60 FPS, per te siguruar dinamike dhe levizje te bute. Komponentet e shpejtesise se imazhit jane:
• Trekendeshat ose pikat ku takohen brinjet e kendit per sekonde: Imazhet 3-D perbehen nga trekendesha ose shumekendesha. Kjo njesi matese tregon sa shpejt mund ta llogarise GPU-ja shumekendeshin e plote ose pikat ku takohen brinjet e kendit qe percaktojne ate. Ne pergjithesi, ajo tregon se sa shpejt karta nderton nje imazh te kornizes se rrjetezuar.
• Shpejtesia e mbushjes se pikselit: Kjo njesi matese tregon sa piksele per sekonde mund te perpunoje GPU-ja, eka nenkupton se sa shpejt mund ta shnderroje ajo imazhin ne pamje ne ekran.
Hardueri i kartes grafike ndikon direkt ne shpejtesine e tij. Me poshte jane dhene specifikimet e harduerit, shumica e te cileve ndikojne ne shpejtesine e kartes dhe ne njesite matese me te cilat ato maten:
• Shpejtesia e ores GPU (MHz)
• Madhesia e kanalit te te dhenave te kujteses (bite)
• Vlera e kujteses se disponueshme (MB)
• Shpejtesia e ores se kujteses (MHz)
• Gjeresia e brezit te kujteses (GB/s)
• Shpejtesia e RAMDAC (MHz)
Gjithashtu, CPU-ja e kompjuterit dhe karta meme luajne rol kur nje karte grafike shume e shpejte nuk mund te kompensoje pamundesine e kartes meme per te shperndare shpejt te dhenat. Ne menyre te ngjashme, lidhja e kartes te karta meme dhe shpejtesia me te cilen ajo mund te gjeje udhezimet nga CPU-ja ndikojne ne funksionimin e saj.
http://i33.tinypic.com/2dgnuyt.gif
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:48 am

Karikojeni ne maksimum Windows-in! http://i38.tinypic.com/30vgfx2.gif
Rigjallerojeni Windows-in nepermjet ketyre programeve te fuqishme!
Ervis Bregu

[Shkurt e sakte, ky koleksion i programeve utilitare te 2008 ka si qellim manipulimin dhe dominimin total te pamjes dhe menyres se funksionimit te Windows XP-se dhe te Vista-s. Aplikacionet qe kemi perfshire ketu ju ofrojne te gjithe ndihmen e nevojshme per te kontrolluar Windows-in. Keta produkte funksionojne si me XP-n, ashtu edhe me Vista-n, pervee rasteve kur theksohet e kunderta. Lexoni neperte dhe keni per te gjetur softe vertet mahnitese, qe ne fakt gjenden ne Internet, por kurrsesi te mireorganizuara sie ofrohen ketu. Versionin e ligjshem te edonjerit program e gjeni si perhere ne ZERO DVD.

ORGANIZIMI I SKEDAReVE

File Renamer
www.filerenamer.net | 19.95$
Windows-i eshte ne gjendje te beje nje riemertim te thjeshte te skedareve, por jo me te njejtin efikastitet dhe thjeshtesi si ky aplikacion, i cili mund te ndryshoje praprashtesat dhe te zhbeje riemertimet. Perdorni funksionin e pamjes paraprake per ta pare emrin e ri, perpara se t’i jepni OK.

Xplorer2
zabkat.com/x2lite.htm | Falas ose 29.95$ versioni Pro
Ju kujtohet Norton Commander dhe pamja me dy panele qe kishtee Mesa duket xplorer2 shfrytezon te njejtin parim panelesh te dyfishte, por kesaj radhe me tabe, per te zevendesuar plotesisht Windwos Explorer-in. Gjithashtu, mund t’i shenjoni dosje te ndryshme dhe t’i aksesoni nga nje kompjuter tjeter nepermjet FTP-se (Protokolli i Transferimit te Skedareve).

DoubleKiller
www.bigbangenterprises.de/en/doublekiller |Falas ose 19.95$ per versionin Pro
Ashtu sie e thote vete emri, ky program utilitar ben vetem nje gje, por e ben vertet mire: Lokalizon skedaret dublikate ne kompjuter dhe i “vret”, duke ju lene vetem nje.

PARAQITJA

http://i34.tinypic.com/352ou43.gif

WindowBlinds 6
www.stardock.com | 19.95$
Nese i vendosni Windows-it nje maske te re, atehere mund t’ia ndryshoni paraqitjen, qe nga pamja ne sfond te tryezes, e deri te menyte, pa i ndryshuar menyren e funksionimit. WindowsBlinds pretendon te permiresoje performancen e nderfaqesit te perdoruesit per XP-n dhe Vista-n, duke shtuar opcione te tilla si transparenca e dritareve dhe e menyve. Kujt i jepet dora, le t’i disenjoje vete maskat per Windows-in!

QTTabBar
Qttabbar.wikidot.com | Falas
Ju ka hyre ne zemer Windows Explorer-ie E keni vete ne dore, por mund te shijoni ende nje nderfaqes te perparuar me tabe. Pasi ta instaloni kete program, shkoni te Explorer, klikoni me te djathten mbi shiritin e butonave dhe zgjidhni “QTTabBar”, pastaj klikoni te kutia ButtonBar, per te patur me teper kontroll mbi tabet e reja.

Taskbar Shuffle 2.2
http://www.freeweb.com/nerdcave/taskbarshuffle.htm | Falas
Mos lejoni qe menyja e detyrave te kontrolloje veprimet tuaja. Levizini butonat e aplikacioneve te hapura kudo mbi menyne e detyrave, ose grupojini bashke dokumentat e hapura. Kjo funksionon me te gjithe versionet e Windows-it, deri edhe te Windows 95.

KOMPRESIMI
TrueCrypt
www.truecrypt.org | Falas
Deshironi te kriptoni nje drive te tere, madje edhe nje drive USBe TrueCrypt mund ta beje kete ne kohe reale, madje edhe gjate kohes qe ju vazhdoni te shtoni skedare. Nje udhezues ju vjen ne ndihme gjate krijimit te nje volumi virtual te kriptuar ne permasen e skedarit qe deshironi te kriptoni, ose te zere te gjithe particionin e diskut.

7-Zip
7-zip.org | Falas
Ky program kompresues trajton si skedaret RAR, ashtu edhe ata CAB dhe ju ofron kompresim me cilesor me arkivat ZIP, se sa ai qe ofrojne konkurrentet. Madje, ai perballon edhe nje format arkivi te quajtur 7z, i cili eshte formati standard i ketij programi.

SecureZIP per Desktop
www.pkware.com | 29.95$
Ky program, merret vetem me formatin ZIP, duke qene se eshte realizuar nga i njejti grup qe krijoi ZIP-in. Ai ben gjithsa i takon nje menaxheri arkivash, si p.sh integrimin me Outlook-un, per ta lehtesuar ne maksimum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:48 am

Transferimi i skedareve
FileZilla
filezilla-project.org | Falas
Ky program falas, qe perdor protokollin FTP nga Mozilla (eshte nje nga vellezerit e Firefox-it), ngjason me ata aplikacionet e lashte FTP te Windows-it, por funksionon ne shume sisteme operative dhe ne gjuhe te ndryshme. Ai suporton FTP mbi SSL (ndryshe, FTPS - protokoll gjeresisht i perdorur per menaxhimin e sigurise se transmetimit te nje mesazhi ne internet) dhe SSH (ndryshe, SFTP - protokolli i sigurte i transferimit te skedareve).

http://i35.tinypic.com/28lsvgp.gif

TeraCopy
www.codesector.com/teracopy.php | Falas ose 19.95$ versioni Pro
Kopjimi apo levizja e nje skedari nga nje dosje ne tjetren s’ka pse te jete nje proces i gjate dhe i lodhshem. TeraCopy integrohet drejtperdrejt ne Windows Explorer dhe i leviz skedaret ne menyre asinkrone per t’i shpejtuar gjerat. Ky program eshte nje gjendje t’i vere ne pushim dhe t’i rifilloje transferimet. Nese shkon ndonje gje keq, TeraCopy nuk bllokohet, por e riprovon serish.

RightLoad
rightload.org | Falas
Mos perdorni programe komplekse qe shfrytezojne protokollin FTP, thjesht per te ngarkuar nje skedar te rastit. RightLoad ju lejon qe me nje te klikuar me butonin e djathte te miut mbi skedar, ta dergoni ate ne dosjen e caktuar ne faqen FTP. Pas ngarkimit te skedareve, ju shfaqet nje liste me hiperlinke qe ju tregon se ku mund t’i gjeni skedaret. Ky program eshte i shkelqyer per perdoruesit e blogut, te cilet deshirojne te ngarkojne shume imazhe.

μTorrent
www.utorrent.com | Falas
μTorrent mund te luaje per ju rolin e nje sherbetori te shkathet e te shpejte, qofshi perdorues te rregullt te BitTorrent-it apo te rastesishem. Ze vetem 220 KB hapeisire, por eshte ne gjendje te shkarkoje shume skedare disagigabajtesh, duke ju treguar si shpjetesine e shkarkimit, ashtu edhe numrin e pikave te shkarkimit per edo skedar.

PROGRAM PER DISKUTIM
Defraggler
www.defraggler.com | Falas
Ky program nuk nxjerr urithin nga strofka, por eshte ne gjendje te defragmentarizoje nje disk te ngurte, ose nese jeni te sofistikuar, skedare individuale. Nese nuk jeni te sigurte se cilet skedare kane nevoje per defragmentarizim, Defraggler jua liston ato. Programi perbehet vetem nga nje skedar EXE, i cili mund te ekzekutohet nga nje pajisje USB.

SystemRescueCd
www.sysresccd.org | Falas
Pyetje: Si mund te ndihmoje perdoruesit e Windwos-it nje sistem i plote Linux ne nje CD te butuesheme Pergjigje: Duke u siguruar akses ne te gjithe llojet e sistemeve dhe drive-ve (madje edhe ne drive-t e rrjetit) kur kompjuteri nuk ndizet. Kjo mund te jete menyra me e mire ( dhe e vetme) e aksesit, pas nje katastrofe fatale te diskut.

GParted
gparted-livecd.tuxfamily.org | Falas
GParted nuk eshte thjesht nje program tjeter i Linux-it per nje CD te butueshem, pasi ai eshte ne gjendje krijoje pariticione disku sa hap e mbyll syte dhe pa mundim fare. GParted suporton sisteme skedaresh nga FAT32, e deri te NTFS dhe i riorganizon grafikisht particionet ne drive si te deshironi.

REZERVIM

SyncBackSE
www.2brightsparks.com | 30$
Deshironi nje menyre te thjeshte per te rezervuar apo sinkronizuar skedaret ne drivee SyncBackSE eshte mjaft tradicionale. Specifikoni dosjet, krijoni filtra per perjashtimet dhe me nje te klikuar (ose edhe pa klikuar fare, ne rast se krijoni skedule) te gjitha dosjet vendosen atje ku deshironi. Programi mban disa kopje te ndryshimeve, prandaj mund t’i zhbeni veprimet tuaja nese deshironi.

DriveMax
www.innovative-sol.com/drivemax | Falas
Perdoreni DriveMax-in per te rezervuar driver-at e harduerit dhe pastaj, pasi ta keni riinstaluar Windows-in, DriverMax i ve serish driver-at ne vendin e tyre, ne me pak se 10 minuta. Ky proces eshte shume me i thjeshte se riinstalimi tek e tek i edo printeri, skaneri, karte rrjeti apo kamere uebi.ShadowProtect Desktop 3.1
www.softpedia.com | 79.99$
ShadowProtect eshte nje program i shpejte dhe i besueshem, per sa i perket rezervimit te skedareve ne drive lokale apo te rrjetit. Ai eshte i pajisur me shume opcione skedulimi dhe sigurie, si dhe lejon modifikimin e skedareve te rezervuar. E meta e ShadowProtect eshte se nuk lejon rezervimin e nje grupi specifik skedaresh

.MONITORUSIT E SISTEMIT

WinDirStat
windirstat.info | Falas
Termi i mesiperm eshte shkurtim i Windows Directory Statistics (Statistika te Direktorise se Windows-it). Ky program ofron nje shumellojshmeri pamjesh per diskun e ngurte. Disa prej tyre i ngjasojne Windows Explorer-it, kurse te tjerat si keni hasur kurre me pare. P.sh skedaret paraqiten si kuti shumengjyreshe tridimensionale. Keni per ta marre vesh shpejt se cili ua ka zene hapesiren.

Xinorbis
fr eshney.org/xinorbis | Falas
Hidhini nje veshtrim te venger edo skedari te ruajtur ne diskun tuaj te ngurte duke perdorur Xinorbis. Ai shfaq nje grafik rrethor qe ju tregon se efare keni, sa te medhenj jane skedaret, madje edhe se cilet jane skedaret qe hapni me shpesh. Mund t’i analizoni dosjet vee e vee, ose dy nga dy, per te krahasuar perdorimin e tyre


TRUKUSIT E SISTEMIR

TwakVI
www.totalidea.com | Falas ose 34.99$ versioni Premium dhe 49.99$ versioni Ultimate
Ky koleksion optimizuesish per Vista-n vjen ne nje version falas dhe versione me pagese, qe pranojne shtojca (plug-ins) per nje personalizim me te madh. Te gjitha versionet bejne modifikime te tryezes (desktop), menyse se Start-it dhe te shfletuesve (perfshire Firefox-in). Gjithashtu, ky program ju ofron edhe tryeza virtuale.

TweakVista
www.stardock.com | 19.95$
Programi TweakUI i Microsoft-it ka frymezuar krijimin e produkteve si ky, per te ndryshuar sjelljen dhe performancen e Windows Vista-s. TeeakVista shfrytezon disa veeori, te cilat mund te aksesohen vetem nepermjet modifikimit te regjistrit (ose me keq akoma). Gjithashtu, ky program ju ofron edhe informacion mbi sistemin, ne menyre qe te trukoni vetem ato gjera qe kane nevoje per trukim.XdN Tweaker
xenomorph.net | Falas
Ky aplikacion trukon si XP-n, ashtu edhe Vista-n. Ndryshimet qe ai kryen nuk eshte se te lene gojehapur, por gjithsesi jane te dobishme dhe ‘emimi’ padyshim qe ia vlen.

PAMJA
MaxiVista
www.maxivista.com | 29.95$ ose 39.95$ per versionin Pro
Nese keni nje kompjuter te dyte te pajisur me ekran, (edhe nje laptop ben pune) perdoreni si ekran te dyte, duke i komanduar te dy kompjuterat nga nje tastiere dhe nje mi i vetem. Mund te perdorni deri ne 3 ekrane per te krijuar nje efekt “surround” te plote. Versioni Pro perfshin edhe kontrollin ne distance dhe sinkronizimin e kujteses se perkohshme (clipboard) ne te dy kompjuterat.

VirtuaWin
virtuawin.sourceforge.net | Falas
Tryezat (Desktop) virtuale ju lejojne te aksesoni shume ekrane, edhe nese keni vetem nje monitor. VirtuaWin krijon deri ne 9 tryeza virtuale, te cilat mund te hapen nepermjet nje ikone ne shiritin e ores (system tray). Ky program eshte me aq horizont te hapur, sa te pranoje dhe shtojca ( si p.sh auto-switcher qe qarkullon tryezat, deri ne momentin qe e ndaloni ju), te cilat nuk interferojne me perdorimin baze te VirtuaWin.
http://i35.tinypic.com/20zo4m1.gif

UltraMon
www.realtimesoft.com/ultramon | 39.95$
Ky program utilitar e rrit produktivitetin e punes suaj duke lidhur disa monitore me kompjuterin tuaj. UltraMon ofron nje meny inteligjente detyrash, qe mund te shfaqe disa pamje njekohesisht, menaxhim te perparuar dritaresh (si p.sh terheqja e dritareve me ane te miut ne ekrane te ndryshme, ose shkurtore qe hapin programe ne monitore te paracaktuar) dhe pamje individuale per sfondin e tryezes ne edo ekran (deri ne 10 cope).

DisplayFusion
www.binaryfortress.com | Falas
Lidhja e kompjuterit me disa monitore te permasave te ndryshme, ndoshta nuk ju ofron maksimumin e mundshem pamor. DisplayFusion ju vjen ne ndihme duke vendosur sfonde (wallpaper) te ndryshme ose identike ne edo ekran, pavaresisht rezolucionit te tij. Gjithashtu, ai ju mundeson nje shkalle me te larte kontrolli mbi dritaret, te cilat mund t’i terhiqni me ane te miut nga njeri ekran ne tjetrin.

AJKA
Disa programe hyjne me inponim ne shijet tona. Ja pese me te miret:

IrfanView
www.irfanview.com | Falas
Ky program grafik ju lejon te hapni edo skedar imazh dhe pjesen me te madhe te skedareve video, vetem me nje te klikuar me butonin e djathte te miut. Kaq e thjeshte eshte. Ate mund ta perdorni edhe per te konvertuar skedaret ne formate te tjera dhe per te bere modifikime te shpejta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:48 am

Norton PartitionMagic 8.0
www.symantec.com | 69.95$
Ky copezues disku i klasit te pare ben gjitheka ne XP: leviz particionet, i kombinon ato, konverton sistemet e skedareve dhe fshin particionet ekzistues. Ai perfshin edhe aplikacionin BootMagic, ne rast se keni instaluar disa sisteme operative ne particione.

RoboForm Pro
www.roboform.com | 29.95$
Ndoshta askush tjeter s’ka plotesuar aq shume formulare ne ueb sa RoboForm. Jepeni vetem njehere informacionin tuaj dhe RoboForm e fut ne te gjithe formularet qe ju dalin perpara. Gjithashtu, ai eshte ne gjendje te gjeneroje fjalekalime te fuqishme per faqe uebi te sigurta, ne menyre qe ju te mos lodheni per t’i mbajtur mend.

Snaglt
www.techsmith.com | 39.95$
Shpresoj qe nje njeriu te zakonshem te mos i duhet te kape aq shume objekte ne ekran sa nje gazetari IT, por nese ju ka rene per pjese nje detyre e tille, keni perpara nje mjet ideal. Snagit mund te kape gjitheka ne ekran, duke filluar nga ikonat e lart, dhe pastaj ju mundeson te beni modifikime te minutes se fundit perpara se t’i ruani.

Tweak UI
www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx | Falas
Microsoft s’e ka perkrahur ndonjehere zyrtarisht trukuesin e XP-s, por ky program u be shpejt i domosdoshem dhe krijoi nje mode te re, ku programe te tjera ofrojne trukime te shumta nen nje nderfaqes te vetem

AKSE NE DISTANC -RRJET
Leaf per Windows
www.leafnetworks.net | Falas
Leaf Networks kerkon t’jua lehtesoje transferimin e skedareve ne rrjet, madje t’ju dhuroje nje pervoje teresisht te re te lojes ne rrjet me Xbox. Gjithashtu, kompania eshte ne perfundim e siper te disa programeve te tjere, te cilet do te lehtesojne shkembimet e skedareve midis platformave te ndryshme, si Mac dhe Linux.

Avvenu Access ‘n Share
www.avvenu.com | Falas ose 9.99$ ne muaj per hapesire ruajtjeje online prej 10 GB
Duke perdorur Avvenu, zgjidhni ne kompjuterin tuaj skedaret qe deshironi t’i ndani me te tjeret. Tani jeni ne gjendje ta aksesoni ne distance kompjuterin tuaj (madje edhe nga nje aparat celular), thjesht duke perdorur shfletuesin. Skedaret shkarkohen nga rezervimet e bera ne serverat e Avvenu.

NDEZJE/FIKJE

http://i38.tinypic.com/n1csk6.gif

WinPatrol 2007
Winpatrol.com | Falas ose 29.95$ per versionin Plus
Vereni ne pune Scotty-n (maskota e WinPatrol), ne menyre qe te ruaje sistemin nepermjet paralajmerimeve rreth programeve te rinj qe kane ndermend te ekzekutohen ne momentin e ndezjes se kompjuterit dhe zbulimin e ndryshimeve te tjere te sistemit, qofshin keto te besueshme apo jo. WinPatrol ju mundeson te shtyni momentin e aktivizimit te programeve, ne menyre qe te rritet shpejtesia e butimit. Versioni Plus ju jep akses te plote ne bazen e njohurive dhe zbulon infiltrimet ne kohe reale

INSTALUS -QINSTALUS
InstallPad
www.installpad.com | Falas
InstallPad per Windows mund te jete mjeti qe i afrohet me shume paketes novative te instaluesve qe perdor Linux-i. Nese ajo qe deshironi nuk gjendet ne listen standarde, do t’ju duhet te fusni manualisht URL-te (vendndodhjet) per edo program qe deshironi te instaloni. Pasi ta keni bere kete, InstallPad merr ne dore gjithe procesin e instalimit te aplikacioneve tuaja te preferuara.

Revo Uninstaller
www.revouninstaller.com | Falas
Nje program i einstaluar ne Windows, rralle here zhduket plotesisht. Revo ka si qellim zhdukjen e te gjitha gjurmeve. Pasi kryen einstalimin fillestar, ai ben nje skanim per te kerkuar “therrimet” qe kane mbetur pas. Per me teper, Revo mund te ndaloje programet qe ekzekutohen ne shiritin e ores, qe te hapen automatikisht ne momentin e butimit te Windows-it.

Red - Fshi dosjet bosh
www.jonasjohn.de/lab/red.htm | Falas
Dosjet qe s’kane asgje brenda jane disa nga gjerat me te padobishme qe krijohen me kalimin e kohes ne nje kompjuter Windows. Ky program utilitar ju shfaq nje liste shumengjyreshe te dosjeve bosh, te cilat mund t’i fshini. Megjithate, jo te gjitha dosjet bosh jane te padobishme: Mos hidhni ne koshin e mbeturinave dosje te perkohshme (temp), te cilat iu hyjne ne pune aplikacioneve te ndryshme (ky program i trajton te gjitha njelloj).

Absolute Uninstaller
www.gralysoft.com | Falas
Absolute Uninstaller zevendeson opcionin standard te panelit te kontrollit Add/Remove Programs (Shto/Fshi Programe) te sistemet Windows, kontrollon per gjera shtese te cilat mund te fshihen pas einstalimit (si p.sh emri i programit ne menyne e Start-it dhe variabla te Regjistrit tashme te panevojshme) dhe, mbi te gjitha, ben einstalimin ne grup te disa programeve njekohesisht. Nese deshironi te eksperimentoni disa programe te rinj, tani mund t’i fshini te gjithe menjehere. S’ka me einstalime nje e nga nje.

RIGJENERUS -COPEZUS

TestDisk
www.cgsecurity.org | Falas
Keni ndonje drive apo particion qe nuk butone Ne qofte se nuk eshte ndonje problem fizik katastrofal, mund t’ju vije ne ndihme TestDisk. Detyra e tij eshte qe te rigjeneroje te dhenat e particioneve te fshira, te rregulloje tabelat e particioneve dhe te rigjeneroje sektoret e butimit. Funksionon edhe me sistemet MacIntosh.

GoneIn60s
www.donationcoder.com/Software/Skrommel/index.html#GoneIn60s | Falas
Rigjenerimi i skedareve te fshire eshte dieka e bukur, por si i behet per rigjenerimin e te dhenave kur ju bllokohet kompjuteri, apo kur e mbyllni pa dashje, pa i ruajtur ndryshimet e berae Me kete softuer falas, keni ne dispozicion 60 sekonda kohe (ky eshte afati standard) per t’i rihapur aplikacionet (te cilet faktikisht nuk jane mbyllur, por jane fshehur) dhe dokumentin, per t’u siguruar qe keni ruajtur gjitheka.

DeleteOnClick
www.2brightsparks.com/products | 30$
Ringjallja e skedareve te vdekur duket shume e lehte, apo joe Veshtiresojini gjerat me ane te ketij copetuesi (shredder) dixhital. Klikoni me te djathten mbi nje skedar dhe zgjidhni “Securely Delete” (Fshi Perfundimisht) dhe softueri i fshin skedaret njehere e pergjithmone, duke perdorur nje standard te Departamentit te Mbrojtjes. DeleteOnClick eshte pjese e nje linje produktesh te markes OnClick, te cilet gjejne, rigjenerojne apo kriptojne skedaret, vetem me nje te klikuar.

KOMPJUTERI VIRTUAL
VMware Workstation 6
www.vmware.com | 189$
Ky eshte ca i shtrenjte, por mund te argetoheni per shume dite me versionin jo te plote ne ZERO DVD. Programi ekzekuton disa sisteme operative si kompjutera virtuale. Madje mund ta beni kompjuterin virtual te levizshem, ta merrni me vete me nje pajisje USB dhe ta hapni me VMware Player, i cili ofrohet falas ne Internet.

Parallels Workstation 2.2
www.parallels.com | 49.99$
Nje kompjuter i thjeshte virtual qe suporton sisteme operative per PC, si Windows (nga 3.1 e lart), Linux Ubuntu, madje edhe fantazma te se shkuares si OS/2.

Virtual Sandbox 2.0
www.fortresgrand.com | 49.95$
Ruajeni diskun e ngurte nga kthetrat e softuereve keqberes, duke perdorur Virtual Sandbox. Ai eshte ne gjendje te izoloje programe te dyshimte. Keta te fundit ekzekutohen njelloj sikur te ishin pjese e tryezes (desktop) se Windows-it, por pa pasur akses te plote te skedaret dhe sherbimet qe i ofrohen nje programi te besuar.

KERKIM
Google Desktop 5
desktop.google.com | Falas
Ky softuer ben shume me teper se nje kerkim i thjeshte. Google Desktop indekson te gjithe skedaret e te dhenave, duke perfshire mesazhet e postes elektronike dhe mesazhet e eastit, ne menyre qe t’i gjeni shpejt. Nderfaqesi perfshin konfigurimin me shume kuti kerkimi dhe opcionin e kerkimit te perparuar. Pas nje kerkimi te bere ne Google Desktop, krahas skedareve tuaj ju shfaqen edhe rezultatet e uebit. Motorri me i mire i kerkimit ne ueb vihet ne dispozicionin tuaj.

Copernic Desktop Search 2.2
www.copernic.com | Falas
Pasi u ridisenjua per te ofruar nje pamje me te hijshme te rezulateve te kerkimit (si dhe akses direkt nga kerkimi ne menyne e detyrave), Copernic kridhet ne te gjithe skedaret e nevojshem, duke perfshire ketu edhe mesazhet e postes elektronike brenda Thunderbird-it dhe Outlook-ut dhe metadatat ne skedaret MP3, MPEG dhe JPG. Indeksimi ne XP dhe ne Vista kryhet ne kohe reale me ndryshimin e skedareve, prandaj nuk eshte e nevojshme ta percaktoni se cilet skedare duhet te jene te kerkueshem

MODIFIKIM -SHFLETUS

Kerkim teksti per IE
www.ieforge.com | Falas
Dihet boterisht se kerkimi i tekstit ne nje faqe uebi nepermjet Firefox-it eshte superior ndaj gjithe te tjereve. Per te arritur nje nivel te tille edhe te Internet Explorer-i i versionit 5.5 dhe me lart, perdorni kete program falas dhe shtypni Ctrl + F. Kutia e kerkimit shfaqet prane shiritit te statusit (majtas poshte) dhe permban edhe opcionin “Highlight All” (Nxirr ne Pah) per tekstin e gjetur.

GSpace
www.getgspace.com | Falas
Thuajse te gjithe e kane nje llogari te Gmail, por jane te pakte ata qe e perdorin te gjithe hapesiren prej disa GB qe ofron Google. Duke perdorur GSpace keni mundesi ta shfrytezoni kete hapesire per edo lloj skedari. Thjesht ngarkoni ose shkarkoni nepermjet nderfaqesit FTP te integruar ne Firefox.

FireFTP
fireftp.moxdev.org | Falas
Shartojeni me Firefox-in kete program qe perdor FTP-n, pasi ai ju ofron nje transferim te sigurt skedaresh dhe mund t’i mbaje dosjet e sinkronizuara, nderkohe qe ju lundroni ne internet. Thjesht terhiqini me ane te miut skedaret nga vendndodhja e tyre ne kompjuterin tuaj dhe leshojini ku te deshironi.

FireTorrent
www.wyzo.com/firetorrent | Falas
Tani shkarkuesi BitTorrent mund te behet pjese e shfletuesit tuaj. Megjithese FireTorrent ishte projektuar ne fillim per shfletuesin mediatik Wyzo, u desh vetem shtimi i nje porte te re, per ta bere ate te pershtatshem per te gjithe perdoruesit e Firefox-it.

Widget: Lulezimi i mikroaplikacioneve

Quajini si te doni, widget (mjete per Windows) apo gadget (mjete). Keta programe te vegjel, qe ekzekutohen nepermjet instalimit te nje softueri qendror (motori widget), gjenden dhe perdoren lehtesisht. edo motor widget ofron disa widget, per te mbikqyrur veprimtarine e kompjuterit tuaj, por me e mira e te mirave eshte se jane gjithmone falas. Megjithese disa prej tyre kane funksione te ngjashme, widget e desktopit per sistem operativ nuk jane e njejta gje si widget e uebit, te cilat mund te hapin nje faqe ueb, si p.sh nje blog apo nje faqe te personalizueshme si iGoogle. Me nje widget uebi nuk mund te ndiqni perdorimin e diskut tuaj lokal, por te dy llojet mund t’i perdorni per te lexuar RSS. Ne ZERO DVD kemi permbledhur disa nga me te miret, nderkohe qe nga Interneti mund te shkarkoni pafundesisht shume dhe jashtezakonisht lehte dhe shpejt.

Windows Sidebar
gallery.live.com | Falas
Apple ka vite qe e ka pajisur Mac OS-n me gadget dhe natyrisht qe Microsoft-i nuk mund te mbetej pas. Keshtu na doli Vista Sidebar. (Megjithese mund te thuhet se ka qene Microsoft-i i pari me Tryezen Aktive (Active Desktop) te Windows 95, po nejse). Sidebar-i vendoset ne ane te ekranit dhe aty mund te ekzekutoni gadgets te llojllojshme, shume prejt te cilave i permban vete Vista. Deri tani galeria e Sidebar-it permban 1810 gadget gati per shkarkim. Nder me te miret mund te permendim: ClipboardManager, Drag&Drop and Print, USS monitor, etj. (Ne ZERO DVD).

http://i36.tinypic.com/3142zq8.gif

Yahoo! Widgets

widgets.yahoo.com | Falas
Yahoo! perdor motorin e mirenjohur widget Konfabulator. Miniwidget e tij mund te vendosen kudo ne tryeze. Ka kohe qe ky motor eshte ndezur (ka debutuar ne 2003), prandaj tani Yahoo! ofron me shume se 4400 widgets, megjithese disave prej tyre u ka kaluar koha. E kujt i duhet me nje widget i quajtur Rikthimi i Supermenite Nder me te miret mund te permendim: Informer, Glow Ball (System Edition), Radar etj. (Ne ZERO DVD).

http://i36.tinypic.com/2921mw6.gif

Google Desktop Gadgets
desktop.google.com/plugins | Falas
Gadgets e Google-it grupohen ne ane te ekranit, si Windows Sidebar, por mund ta ndryshoni kete fakt dhe t’i vendosni ku te deshironi, njelloj si widgets e Yahoo!-s. Keto gadgets funksionojne jo vetem per Windows-in, por edhe per MacOS dhe Linux. Nder me te miret mund te permendim: Wireless signal meter, gdShredder, DiskView etj. (Ne ZERO DVD).
http://i36.tinypic.com/adkvpe.gif
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:49 am

Kleeka dhe Yekla
15 kleeka dhe yekla ne VISTA

http://i36.tinypic.com/dxe0rb.gif

1. Nese nuk ju pelqen pamja e Aero, klikoni Start/Control Panel/Themes dhe zgjidhni nje teme tjeter, si psh. Windows Classic.

http://i37.tinypic.com/33xv6zs.gif

2.Instaluesi i Windows Vista-s i dallon disqet e ngurte serial-ATA (SATA), pa patur nevojen per ndonje diskete me driver-a. Mos e vrisni mendjen te beni nje diskete per disqet e ngurte SATA perpara se te instaloni Vista-n.
3.Nese, per efaredo arsye, ju nderpritet instalimi i Vista-s nga ndonje fikje pa dashje, rindezje e kompjuterit, apo nese ju ikin dritat, ndizeni kompjuterin duke mos e boot-uar nga DVD-ja e Vista-s. Instaluesi i Vista-s duhet te filloje instalimin ne piken ku u nderpre. Nese jo, atehere rifillojeni vete nga fillimi.
4. Kur beni nje kerkim me veeorine e re te kerkimit te eastit ne Vista, mund t’i ruani keto kerkime ne nje dosje speciale. Kjo veeori e fuqishme ju lejon qe te krijoni nje dosje virtuale, e cila zakonisht ruhet ne dosjen \\Searches\. Sa here qe e hapni nje dosje te tille, rezultatet e kerkimit perditesohen.
http://i36.tinypic.com/1j57t.gif

5. Ne Windows Vista, mund te shtoni dhe ore te tjera ne tabakane e sistemit (system tray). Klikoni oren dhe me pas klikoni Date and Time Settings. Klikoni grupimin Additional Clocks. Mund te shtoni nje apo dy ore te tjera dhe te zgjidhni oret lokale per secilen.

http://i37.tinypic.com/nodp4p.gif
6.- Mund te ruani progresin ne shume prej lojrave te reja ne Windows Vista, si dhe ne ato qe kane ngelur nga versioni me i hershem Windows XP.
7.Mund te krijoni dokumente XML, te cilet jane me te sigurte se skedaret normal text apo skedaret .doc. Mjafton te krijoni nje skedar ne ndonje program fjalesh dhe kur te printoni zgjidhni printerin XPS ne opcionet e menuse se printimit.

http://i34.tinypic.com/2yyxb9w.gif

8. Nese permiresoni karten grafike per t’u pergatitur per Vista-n, beni mire ta merrni me sa me teper memorie te mundeni. Duke qene se Vista pasqyron gjitheka si siperfaqe 3D, perfshi ketu dhe desktopin apo vete dritaret, nje karte grafike locale 3D permireson performancen, shpeshhere edhe me teper se nje karte e fuqishme GPU.
9.Lojerat ne Windows Vista i depozitojne pjeset e ruajtura ne nje direktori te veeante te quajtur Saved Games, ne dosjen personale. Teorikisht, per ata qe luajne dhe qe duan t’i kalojne lojerat e tyre nga nje system ne tjetrin, kjo e ben me te lehte kete kalim
10Kur perdorni sistemin e Help-it, zakonisht ka me teper perparesi nese perfshini dhe bazen e te dhenave online te Microsoft-it. Gjendja online/offline tregohet ne pjesen e djathte te poshtme te dritares Help. Mund te klikoni aty per ta ndryshuar kete gjendje.
http://i38.tinypic.com/mmv85s.gif
11.Dosja Games eshte nje depo e shkelqyer per te ruajtur gjithsa ka lidhje me lojerat. Qe prej brendise se saj mund t’i filloni lojerat, t’i perditesoni ato me risite e fundit, te aktivizoni kontrollin prinderor per te mbrojtur perdoruesit e rinj ne moshe nga permbajtjet e demshme, e te tjera akoma. Shkoni tek ajo perms Start/Games
12. Windows Vista permban disa aplikacione qe ju ndihmojne ta rrisni ne maksimum performancen e sistemit. Disa prej tyre jane: TweakVI (www.totalidea.com), TweakVista (www.tweakvista.com/tweakvistautility) dhe VistaBootPRO (www.vistabootpro.org). Mos harroni as Windows ReadyBoost, i cili ju lejon te perdorni nje disk memorie flash te levizshem per te rritur memorien e sistemit.
13.E perdorni ikonen ne kendin e majte, siper, ne dritaret e aplikacioneve dhe te sistemite Dy klikime te shpejta e mbyllin ndritaren (ne vend te nje klikimi te X ne cepin e djathte te siperm). Microsoft-i nuk e ka perfshire ikonen ne Vista, por veeoria eshte ende e vlefshme
14.Ne Microsoft Windows Explorer mund te perdorni titujt e kolonnes (Name, Size etj) per te radhitur skedaret. Perdoruesit e zgjuar mund te klikojne djathtas miun mbi titullin e nje kolone dhe te largojne artikuj prej aty. Windows XP ka rreth 45 kolona te tilla. Windows Vista permban mbi 250, qe mbulojne nje mori meta-te-dhenash.
http://i36.tinypic.com/b7jb01.gif
15. Nese jeni mesuar te notoni ne Program Menu per te shkuar tek aplikacionet, do te shtangeni kur te perballeni persepari me Microsoft Windows Vista-n. Program Menu-ja e re tregon vetem aplikacionet e perdorura se fundmi dhe nevojit klikime te tjera per te lundruar ne nen-menyte. Kjo do te ishte acaruese, por, fatmiresisht, kutia Search qe ka shtuar Microsoft-i ne menyne Start e zevendeson me se miri. Sigurisht qe per kete duhet te jeni nje operator/shkrues i sakte ne tastjere. Sa me shpejt te shkruani, aq me shpejt te merrni rezultate inteligjente per aplikacionet, skedaret dhe, madje, edhe per mesazhet e postes elektronike.
http://i36.tinypic.com/scwcuw.gif
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:49 am

Q'eshte Hardware dhe Softwaree

Kompjuteri si pajisje fizike me qarqet e tij elektronike e te gjitha shtojcat e tij emertohet me fjalen Hardware.Nje kompjuter e trajton informacionin duke zbatuar nje varg omandash ose instruksionesh qe formojne ate qe quhet program. Programet e kompjuterit emertohen me fjalen Software, fjale kjo qe po perdoret gjithmone e me teper ne te folurin e perditshem.

Software mund te ndahet ne dy tipe kryesore:
Programe aplikimi
Programe sistemi
Nje program aplikimi eshte nje program i cili mundeson kryerjen e nje detyre te caktuar nga kompjuteri, si psh kalkulimin dhe shtypjen ne leter te listes se pagave te personelit te nje ndermarrjeje.Nje program sistemi eshte nje program qe ndihmon ne kontrollin e operacioneve te kompjuterit si psh ne zgjedhjen dhe kontrollin e pajisjeve te hyrjes dhe te daljes. Programet e sistemit jane ndertuar per te mundesuar realizimin sa me efektiv te programeve te aplikimit nga kompjuteri.

SISTEMET E SHFRYTEZIMIT (Sistemet Operative)
Koncepti i Sistemit te Shfrytezimit
Sie e kemi permendur ne kapitullin paraardhes, per te ekzekutuar programet e aplikimit ne menyre sa me efektive, kompjuteri ka nevoje per programe sistemi te cilat do te rrisin perfomancen e tij.Bashkesia e te gjithe programeve te sistemit te perdorura per te kontrolluar nje kompjuter, quhet SISTEM SHFRYTEZIMI (Operating System). Nje Sistem Shfrytezimi do te jete projektuar per te kryer disa ose te gjitha detyrat e meposhtme:
Te kontrolloje operacionet e njesive te hyrjes, te daljes dhe atyre te rezervimit;
Te kontrolloje dhe drejtoje ngarkimin (ne kujtesen operative), ekzekutimin dhe rezervimin(ne kujtesa sekondare) te programeve te aplikimit;
Te merret me gabimet qe shfaqen ne programet e aplikimit;
Te realizoje komunikimin me perdoruesin apo operatorin, duke pranuar kerkesat einstruksionet dhe duke afishuar mesazhet e pershtatshme;
Te mbroje Harduerin, Softuerin dhe te dhenat nga perdorimi i papershtatshem ose i paautorizuar;
Te regjistroje te gjithe veprimet qe kryen kompjuteri.
Ne mund ta permbledhim detyren e Sistemit te Shfrytezimit me keto fjale: Sistemi i Shfrytezimit kontrollon dhe koordinon te gjithe komunikimin ndermjet pjeseve te ndryshme te kompjuterit.Sistemet e shfrytezimit me te thjeshte jane ato te mikrokompjuterave, qe jane projektuar per te lejuar nje perdorues te ekzekutoje vetem nje program ne nje kohe.Midis mikrokompjuterave me te perhapur sot jane mikrokompjuterat IBM dhe ata te pajtueshem me ta. Sistemi i Shfrytezimit qe eshte perdorur ne keto mikrokompjutera ka qene MS-DOS (MicroSoft Disk Operating System) ndersa sot perdoret MICROSOFT WINDOWS i versionit te meparshem 3.1 apo ai i sotmi Windows’95. Per pasoje, eshte e kuptueshme qe cdo kush qe deshiron te mesoje te perdore kompjuterin duhet te marre te pakten disa njohuri fillestare rreth ketyre sistemeve.

Si ngarkohet sistemi i shfrytezimite

Me te ndezur kompjuterin tuaj, puna e pare qe ai ben eshte ngarkimi i sistemit operativ, (ose te pakten tenton ta beje kete pune). Nje pjese e sistemit operativ (te shfrytezimit), ajo qe quhet berthama e sistemit, eshte instaluar ne kujtesen ROM (Read Only Memory) te kompjuterit tuaj. Pjesa tjeter duhet te jete e instaluar ne HardDiskun e kompjuterit, ose nese nuk ka te tille ju duhet te keni nje diskete ku te keni te instaluar te pakten ate pjese te sistemit qe eshte e domosdoshme per ta vene ne pune kompjuterin (kjo pjese e domosdoshme perbehet nga 3 skedare emrat e te cileve jane IBMBIO.SYS, IBMDOS.SYS dhe COMMAND.COM), dhe ta vendosni kete diskete ne drajverin e pershtatshem para ndezjes se kompjuterit. Me tu ndezur kompjuteri, aktivizohet berthama e sistemit e cila se pari teston te gjithe pjeset e kompjuterit,dhe pastaj kerkon ne diskete ose ne hard disk pjesen tjeter te sistemit te cilen me ta gjetur e ngarkon ne kujtesen operative. Qe nga momenti i perfundimit te kesaj pune kompjuteri eshte gati per pune dhe pret nga ju qe t'i jepni komanda te ndryshme. Sigurisht ai do te zbatoje vetem ato komanda qe jane te njohura per te. Le te ndalemi ne sqarimin e disa koncepteve te thjeshta qe do te na duhen per te vazhduar me tej.

e'eshte skedari dhe si eshte i organizuar diskue

Skedarin si koncept ju e keni hasur edhe me pare si p.sh.: ne bibloteke apo ne ndonje vend tjeter, keshtu qe secili nga ju ka nje ide se e'eshte nje skedar. Edhe koncepti informatik i skedarit eshte i ngjashem me konceptin tuaj, megjithate me poshte po japim nje percaktim te thjeshte te tij:Skedari eshte nje bashkesi informacionesh te ruajtura ne nje bartes magnetik (disk etj.), qe ka nje emer me ane te te cilit mund t'i referohemi.

Emri i skedarit (ne sistemin MS-DOS dhe Windows 3.1) mund te kete deri ne 8 karaktere (germa e shifra) ndersa ne Windows’95 mund te jete i gjate sa te deshironi ju. Pervee emrit skedari ka dhe nje prapashtese (qe ndahet nga emri me nje pike) deri ne tre karaktere qe zakonisht tregon llojin e skedarit.Skedaret ndahen ne dy grupe kryesore: programe te ekzekutueshme dhe skedare te dhenash.Programet e ekzekutueshme perbehen nga komanda te gjuhes makine (pra komanda qe kompjuteri i njeh dhe di ti interpretoje direkt), dhe krijohen me ndihmen e kompilatoreve (perkthyesve) te gjuheve te ndryshme te programimit. Prapashtesat e ketyre skedareve jane EXE dhe COM.Skedaret e te dhenave permbajne te dhena te tipeve te ndryshme, te koduara ne forma te ndryshme. Keta skedare nuk kane prapashtesa te caktuara. Persa i perket organizimit keta skedare klasifikohen ne tre grupe kryesore: sekuenciale, relative dhe te indeksuar, por ne nuk do merremi me shtjellimin e tyre ne kete material.Si perfundim mund te themi qe cdo informacion (te dhena apo programe) qe ndodhet apo qe ju e regjistroni ne mbartes magnetik paraqitet ne formen e skedareve.

Po si jane organizuar keta skedare ne disk, ne menyre qe te mund te gjenden lehtesisht kur duhene

edo bartes magnetik (disk, diskete, USB drive etj) ka repertorin (listen) e skedareve te vet, si dhe nje tabele te vendosjes se ketyre skedareve (FAT) administrimi i se ciles behet automatikisht nga sistemi MS-DOS. Repertori i nje bartesi ne MS-DOS organizohet ne formen e nje peme. Ne kete peme mund te dallohet ajo qe quhet Rrenja ose Direktoria Kryesore. Emri i rrenjes perputhet me emrin me te cilin kompjuteri njeh drajverin perkates (hard disku njihet me emrin c:, ndersa folete e disketave njihen me emrat a: dhe b. Nen rrenjen lidhen skedare dhe direktori te tjera. Nen keto te fundit mund te lidhen perseri skedare e nendirektori te tjera, e keshtu me rradhe.

Po e'na duhen direktorite, pse nuk i lidhim te gjithe skedaret nen rrenjen e bartesite

Ideja eshte qe t'i grupojme skedaret ne direktori sipas qellimit dhe informacionit qe kane,ne menyre qe ta kemi me te lehte per t'i administruar. Ta ilustrojme idene me nje shembull te thjeshte: Supozojme se ne ndermarrjen, shkollen apo shtepine tuaj keni nje kompjuter te cilin pervec jush e perdorin edhe persona te tjere. Ne kete situate do te ishte mjaft me kendshme dhe komode qe ju ti kishit skedaret tuaj ne nje vend te caktuar ne disk (ne nje direktori tuajen) se sa ato te ishin te perziere me skedaret e gjithe te tjereve. Me tutje supozojme se ju ne punen ku jeni ndiqni 2 apo me shume probleme dhe per secilin prej tyre ju keni rezervuar disa skedare ne diskun e kompjuterit tuaj. Edhe ne kete rast do te ishte me e lehte per juve qe skedaret e secilit problem te vendoseshin ne nje direktori te vecante.Kur duam te hapim nje skedar qe nuk ndodhet nen direktorine korente (direkt apo nen disa nivele), atehere shtegu per kapjen e tij duhet percaktuar i plote duke filluar nga rrenja.

Njesite e matjes se informacionit

Edhe informacioni ka njesite e tij te matjes. Per ju eshte mire qe t’i njihni se cilat janeato per te ditur se efare sasie informacionit mund te ruani ne Harddisk, diskete apo memorje si dhe per te patur nje ide konkrete se efare pjese te diskut do te zere teksti, tabela apo grafiku qe ju keni krijuar.Njesia me e vogel per ruajtjen e informacionit eshte Bit. Njesia qe perdoret me shpesh eshte Byte (lexohet Bajt dhe shkurt shenohet B). 1 Byte=8 bit. Nje karakter (germe, numer ose simbol) kerkon 1 Byte per t’u rezervuar ne disk ose ne memorje. Duke numeruar numrin e karaktereve ne nje fjale, numrin e fjaleve ne nje rresht dhe numrin e rreshtave ne nje faqe dhe duke i shumezuar keto numra ju mund te gjeni afersisht efare kapaciteti (pra sa Byte) duhet per te ruajtur kete tekst ne disk.Ka edhe shumfisha te Byte:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
Ar1.HacK
Moderator
Moderator


Male Numri i postimeve: 129
Age: 20
Location: OHG-CREW
Job/hobbies: Hacker
Points: 237
Registration date: 06/04/2009

MesazhTitulli: Re: Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!   Sun Apr 12, 2009 6:51 am

Shikoni une ketu do ti postoj disa mesime shpresoj se nuk jan postuar me heret ............
.................................................................................................................................


Ndeze PC-en shum shpejt

shkojm :
Start
Run
Regedit

HKEY_LOACAL_MECHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contr ol\ContentIndex

Tani e lyp "Startup Delay" -----> kliko dy her n'to

Where its Base, kliko Decimal -- esht Default Value eshte 4800000,
Ndryshoje ne: 40000

Ndrysho emrin e Internet Explorer

1. Kliko Start > Run > Shenon gpedit.msc
2. Kliko User Configuration > Windows Setting > Internet Explorer Maintenance > Browser User Interface
3. Kliko Dy Her mbi Browser Title
4. Kliko Customize Title Bars
5. Emrin Qysh po don me lon edhe
6. Klikon Ok

Ndrro password te userave ne WIN XP permes CMD-es

Se pari shkojm START - RUN e hapim -CMD

Pastaj fillojm me komanden NET USER
pastaj ti jep userat si per shembull \\ADMINISTRATOR

Per t`ia ndrruar Administratorit Paswwordin ja japim kete komande
net user ADMINISTRATOR *
Type a password for the user: ketu passwordi
Retype the password to confirm: prap njejt

Dhe ne fund nese keni sukses ta shkruan
The command completed successfully.

Kur te qes te tjera veq ja boj edit postit edhe i shihni.
Nqs ju ndodh diqka une nuk mbaj pergjegjesi mu sum ka ndodh kurgja juve nuk e di!


update/

116 Komanda per Win XP


1. Accessibility Controls - access.cpl
2. Accessibility Wizard - accwiz
3. Add Hardware Wizard - hdwwiz.cpl
4. Add/Remove Programs - appwiz.cpl
5. Administrative Tools - control admintools
6. Automatic Updates - wuaucpl.cpl
7. Bluetooth Transfer Wizard - fsquirt
8. Calculator - calc
9. Certificate Manager - certmgr.msc
10. Character Map - charmap
11. Check Disk Utility - chkdsk
12. Clipboard Viewer - clipbrd
13. Command Prompt - cmd
14. Component Services - dcomcnfg
15. Computer Management - compmgmt.msc
16. Control Panel - control
17. Date and Time Properties - timedate.cpl
18. DDE Shares - ddeshare
19. Device Manager - devmgmt.msc
20. Direct X Troubleshooter - dxdiag
21. Disk Cleanup Utility - cleanmgr
22. Disk Defragment - dfrg.msc
23. Disk Management - diskmgmt.msc
24. Disk Partition Manager - diskpart
25. Display Properties - control desktop
26. Display Properties - desk.cpl
27. Dr. Watson System Troubleshooting Utility - drwtsn32
28. Driver Verifier Utility - verifier
29. Event Viewer - eventvwr.msc
30. Files and Settings Transfer Tool - migwiz
31. File Signature Verification Tool - sigverif
32. Findfast - findfast.cpl
33. Firefox - firefox
34. Folders Properties - control folders
35. Fonts - control fonts
36. Fonts Folder - fonts
37. Free Cell Card Game - freecell
38. Game Controllers - joy.cpl
39. Group Policy Editor (for xp professional) - gpedit.msc
40. Hearts Card Game - mshearts
41. Help and Support - helpctr
42. HyperTerminal - hypertrm
43. Iexpress Wizard - iexpress
44. Indexing Service - ciadv.msc
45. Internet Connection Wizard - icwconn1
46. Internet Explorer - iexplore
47. Internet Properties - inetcpl.cpl
48. Keyboard Properties - control keyboard
49. Local Security Settings - secpol.msc
50. Local Users and Groups - lusrmgr.msc
51. Logs You Out Of Windows - logoff
52. Malicious Software Removal Tool - mrt
53. Microsoft Chat - winchat
54. Microsoft Movie Maker - moviemk
55. Microsoft Paint - mspaint
56. Microsoft Syncronization Tool - mobsync
57. Minesweeper Game - winmine
58. Mouse Properties - control mouse
59. Mouse Properties - main.cpl
60. Netmeeting - conf
61. Network Connections - control netconnections
62. Network Connections - ncpa.cpl
63. Network Setup Wizard - netsetup.cpl
64. Notepad - notepad
65. Object Packager - packager
66. ODBC Data Source Administrator - odbccp32.cpl
67. On Screen Keyboard - osk
68. Outlook Express - msimn
69. Paint - pbrush
70. Password Properties - password.cpl
71. Performance Monitor - perfmon.msc
72. Performance Monitor - perfmon
73. Phone and Modem Options - telephon.cpl
74. Phone Dialer - dialer
75. Pinball Game - pinball
76. Power Configuration - powercfg.cpl
77. Printers and Faxes - control printers
78. Printers Folder - printers
79. Regional Settings - intl.cpl
80. Registry Editor - regedit
81. Registry Editor - regedit32
82. Remote Access Phonebook - rasphone
83. Remote Desktop - mstsc
84. Removable Storage - ntmsmgr.msc
85. Removable Storage Operator Requests - ntmsoprq.msc
86. Resultant Set of Policy (for xp professional) - rsop.msc
87. Scanners and Cameras - sticpl.cpl
88. Scheduled Tasks - control schedtasks
89. Security Center - wscui.cpl
90. Services - services.msc
91. Shared Folders - fsmgmt.msc
92. Shuts Down Windows - shutdown
93. Sounds and Audio - mmsys.cpl
94. Spider Solitare Card Game - spider
95. SQL Client Configuration - cliconfg
96. System Configuration Editor - sysedit
97. System Configuration Utility - msconfig
98. System Information - msinfo32
99. System Properties - sysdm.cpl
100. Task Manager - taskmgr
101. TCP Tester - tcptest
102. Telnet Client - telnet
103. User Account Management - nusrmgr.cpl
104. Utility Manager - utilman
105. Windows Address Book - wab
106. Windows Address Book Import Utility - wabmig
107. Windows Explorer - explorer
108. Windows Firewall - firewall.cpl
109. Windows Magnifier - magnify
110. Windows Management Infrastructure - wmimgmt.msc
111. Windows Media Player - wmplayer
112. Windows Messenger - msmsgs
113. Windows System Security Tool - syskey
114. Windows Update Launches - wupdmgr
115. Windows Version - winver
116. Wordpad - write

Trojan

Njeri prej trojanave ma t'perparuar ne teknologjine e shpiunimit, vjedhjes se informatave, dhe mundesive shkatrruese. Nuclear Box quhet trojani i cili ka mundesi te shumta, te cilat ne kete postim do ti shfrytezoj per pershkrim edukativ.
Te gjithe kohen dhe cdo gje do te jete e spjeguar nga pikpamja e programerit ne fushen e sigurise kompjuterike. Une do t'i zbuloj disa sekrete te cilat i kam perdorur ne trojanin te cilin behet fjale. Te gjitha do t'i marrim si nje mesim me shume mbi sigurine e sistemit operativ Windows XP e Windows ne pergjithesi.

-> Cka eshte trojanie
Trojan quhet sistemi i marrjes ne kontroll te kompjuterit te viktimes duke e dirigjuar ate nga larg. Ai perbehet prej dy aplikacioneve, Client dhe Server. Emri trojan rrjedh nga beteja e famshme e Trojes, ku si dhurat ju dergua kali mirepo pastaj ajo miresi u kthye ne vdekje.
E njejta ndodh edhe ketu, Server-i i dergohet viktimes dhe duke perdorur Portin dhe IP adresen mund t'i konektohemi viktimes ne kompjuter. Mundesite e operimit brenda tij jane te kufizuara dhe te bazuara ne ate se qka programeri ka dasht dhe ka arrite me ba. Programeret i programojne trojanet paralel, Client.exe dhe Server.exe, qe te mos kete ndonje mosmarrveshje gjate kodit.


Para se sulmuesi t'a dergoj Serverin tek viktima, ai se pari gjene nje arsye qe t'ja dergoj dhe t'a beje viktimen t'a pranoj serverin. Ai se pari ja nderron emrin (Emri Server.exe njihet gjithkund si trojan), e pastaj provon t'a lidh ate (ang. bind) me programe tjere. Ai arrine t'i fut dy programe ne nje dhe qe te dy funksionet te jene te gatshme. Ai mund te lidh serverin me nje fotografi, dhe t'a humb dyshimin e viktimes. Sulmuesi gjithashtu e genjen viktimen duke thene se po i ofron diqka
nga bota e 'hacking'. Serveri zakonisht dergohet nepermjet chat programeve si Msn Messenger, GAIM, Yahoo Messenger, IRC klienteve si mIRC e X-Chat, duke ja propozuar nje link ne webfaqe etj.

::ZGJIDHJA::
Kodi:

Mos pranoni fajlla nga njerzit qe nuk i njihni mire. Armiku kryesor i trojaneve eshte firewall me ane te te cillit i percillni lidhjet, pra mund t'a vereni lidhjen ne mes teje dhe sulmuesit.
Gjithashtu anti-viruset e ndryshem jane mjaft efektiv. Ruajini edhe erroreve te ndryshem qe paraqiten pasi te startoni nje program. Shpesh her programuesit e perdorin ate si pretekst per t'ju larguar mendjen se jeni ne kontroll te "hackerit".-> Fillimi i se keqes!
Ketu do te perfshihet siguria startuese, pra cka synon programeri te sulmoj ne kompjuter kur Server.exe startohet nga viktima. Sigurisht si une edhe shume programer tjere, ne fillim synojne qe lidhja e tyre te jete stabile dhe gati se infinite me viktimen. Per t'a bere trojanin te leshohet automatikisht kur viktima e starton kompjuterin, ata bejne nje ndryshim ne regjistrin e kompjuterit te viktimes. Per t'a hapur regjistrin ne kompjuterin tuaj, shkoni Start -> Run dhe aty shkruajeni 'regedit' (pa thojza). Pasi qe ju hapet dritarja e re, rruga per t'a gjetur "Key" deri te vlera e caktuar eshte kjo:

Per te gjithe perdoruesit e kompjuterit:

Kodi:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURR ENTVERSION\RUN\ Emri i vleres, vlera vet (rruga deri te programi).Per nje perdorues perkatesisht ate qe momentalisht eshte duke e perdorur kompjuterin:

Kodi:

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURRE NTVERSION\RUN\ Emri i vleres, vlera vet (rruga deri te programi).Me shtimin e vleres, atehere programi (Server) do te egzekutohet ne start te kompjuterit te viktimes keshtuqe sulmuesi mund te kete kontakt me te madh me viktimen.

::ZGJIDHJA::
Kodi:

Zgjidhja me e mire eshte qe te behet hulumtim dhe te gjesh burimin e programit. Pastaj duke e ditur rrugen, ju mundeni t'a fshini teresisht vleren e trojanit dhe te beni qe ai mos te startoj me. Gjithashtu duhet te jeni te vetdijshem se po ne ate dosje gjinden edhe vlera tjera me shume rendesi te cilat nese i fshini, mund te shkaktoni c'rregullime te medha ne kompjuterin tuaj. Njeri nder ta eshte edhe Norton Anti-Virus, Java Sun, Msn Messenger etj...

Shume programer, qe te jene me te sigurt se viktima nuk do t'a fshij 'Server.exe' ata bejne kopjimin e tij.
Zakonisht kopjimi behet ne dosjet (ang. folder) ku nuk vizitohen shpesh, siq jane C:\WINDOWS, C:\WINDOWS\system32, C:\WINDOWS\system, apo edhe hapin ndonje dosje krejt te re te cillen ju as nuk e pritni. Ata mund gjithashtu te fusin dy trojane permenjehere ne funksion, ku ju habiteni dhe e ndalni njerin e ai ne te vertete ka qene vetem makete.

::ZGJIDHJA::

Ju duhet te shikoni "Task Manager" cdo her qe hapni ndonje program te dyshimt. Task Manager mund te leshohet duke shtypur tastet CTRL+ALT+DEL. Fuqia e programerit ka arritur ta kaloj edhe kete faze, duke bere programin te mos paraqitet ne listen e programeve si bene edhe vet trojani im Smile. Per t'ju shmangur kesaj, ju e nderroni dritaren normale te Task Manager ne "Processes" ku mund t'i shihni te gjith programet ne funksion. Shfrytezojeni ate per te bere teste dhe per te pare se a eshte duke u folur per ndonje program te thjeshte apo per trojan te vertete.

r/blue.focF U N D

By: Ar1.HaCk
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WWW.OHG-CREW.EU.KZ
 

Informatika - Kompjuteri Gjthqka Ketuu!!!!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  :: -